ارتباط وضعیت اشتغال با مدرک تحصیلی

همشهری آنلاین: طرح پایش اشتغال دانش‌آموختگان چندین سال است اجرایی می‌شود و وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان ۴ سال قبل به عنوان نمونه آماری در نظر گرفته می‌شود.

در سال جاری نیز وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان ۴ سال قبل یعنی دانش‌آموختگان مهر سال ۹۶ تا شهریور سال ۹۷ مورد بررسی قرار گرفته است.

دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم که این طرح را پیگیری می‌کند، از دانشگاه‌ها خواسته حداقل ۳۰ درصد دانش‌آموختگان هر رشته را بدین منظور مورد بررسی قرار دهند.

با استفاده از آمار اخذ شده از ۷۴ دانشگاه، پژوهشگاه و مؤسسه آموزش عالی، میانگین وزنی درصد اشتغال کل کشور بر حسب مقطع تحصیلی ترسیم شده که به شرح زیر است:

درصد اشتغال در سال ۱۳۹۸ درصد اشتغال در سال ۱۳۹۹ درصد اشتغال در سال ۱۴۰۰              درصد اشتغال در سال ۱۴۰۱

کاردانی۶۰ درصد   ۴۶ درصد              ۵۱ درصد              ۶۵ درصد

کارشناسی ۴۹ درصد              ۶۳ درصد              ۴۹ درصد              ۴۱ درصد              ۵۰ درصد

کارشناسی ارشد      ۵۲ درصد              ۶۴ درصد              ۶۵ درصد              ۵۳ درصد              ۶۱ درصد

دکتری     ۸۲ درصد              ۸۲ درصد              ۷۴ درصد              ۸۱ درصد              ۴۷ درصد

بر اساس این جدول، بالاترین نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۱ مربوط به مقاطع کارشناسی و دکتراست و پایین‌ترین نرخ بیکاری نیز مربوط به مقاطع کاردانی و کارشناسی ارشد می‌شود.

همچنین، آمارها نشان می‌دهد که درصد اشتغال در مقطع دکتری در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۴ سال قبل به کمترین میزان خود رسیده است در حالی که درصد اشتغال در مقطع کاردانی بیشترین افزایش را داشته است.

در سال ۱۴۰۱ درصد اشتغال نسبت به سال ۱۴۰۰ در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد افزایش داشته اما درصد اشتغال در مقطع دکتری از ۸۱ درصد به ۴۷ درصد کاهش یافته است.

طرح رصد اشتغال فارغ‌التحصیلان در سال‌های اخیر با اهدافی چون ایجاد نظام مناسب اطلاع‌رسانی به ذی‌نفعان در رابطه با وضعیت اشتغال هر یک از رشته‌های دانشگاهی، رصد آمار و اطلاعات در خصوص رشته‌های آموزشی مازاد و مورد نیاز بازار کار و ارائه اطلاعات نتایج به مراجع ذی‌ربط، رصد مستمر ظرفیت‌های محیطی و شرایط بازار کار محلی – منطقه‌ای، بررسی ابعاد اقتصادی و اشتغالی رشته‌های دانشگاهی در تعامل با دیگر گروه‌ها و کمیته‌های تخصصی وزارت علوم، شناسایی شکاف دانشی و مهارتی دانش‌آموختگان در بازار کار و ترسیم وضعیت کلی اشتغال و بیکاری دانش‌آموختگان در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف پیگیری و اجرایی شده است.

همچنین ببینید

سه زائر ایرانی در مکه جان باختند

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تاکنون اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان مؤثر بوده است، افزود: امسال نسبت به سال‌های گذشته تعداد فوتی‌ها کاهش داشته و تا امروز دو زائر در مکه مکرمه و یک نفر هم در مدینه جان به جان آفرین تسلیم کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *