معاون وزیر نیروی ایران گفت: مقامات ترک اطمینان دادند از ناحیه تاسیسات و اقدامات روی ارس محدودیتی برای منابع آبی و سهم مردم استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل بوجود نخواهد آمد و تاکید کردند سدها برقابی است.

انتقال نگرانی‌ها در مورد رودخانه ارس/ تأکید مقامات ترکیه بر عدم ایجاد مشکل برای پایین‌دست سدهای ارس

معاون وزیر نیروی ایران گفت: مقامات ترک اطمینان دادند از ناحیه تاسیسات و اقدامات روی ارس محدودیتی برای منابع آبی و سهم مردم استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل بوجود نخواهد آمد و تاکید کردند سدها برقابی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد جوانبخت، معاون وزیر نیرو در حاشیه دومین نشست کمیته مشترک همکاری‌های آبی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نشست باتوجه به سوابق تاریخی و مشترکات عمیق دو کشور؛ در فضای کاملا دوستانه و برادری برگزار شد.
وی افزود: بنده دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم ساکن در حاشیه رودخانه ارس و مشکلات کم‌آبی که در سال‌های گذشته داشته‌اند را به طور کامل مطرح کردم و طرف ترکیه‌ای اطمینان داد که کشور متبوعش به همه تعهدات خود پایبند است و از ما نیز خواستند که از مردم رفع نگرانی شود.
“کارگروه فنی آب” بین ایران و ترکیه تشکیل می‌شود
معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه “در این زمینه مقرر شد در موضوعات مختلف منابع آبی مشترک و سایر زمینه‌های مورد علاقه دو کشور بررسی‌های فنی صورت گیرد”، گفت: همچنین توافق کردیم کارگروه فنی مشترکی تشکیل دهیم که به شکل نوبتی جلساتی برگزار شود و نتایج آن در کمیته همکاری مشترک بحث و تصمیم‌گیری شود.
جوانبخت درباره سدسازی در بالادست ارس، اظهار داشت: مقامات ترک اطمینان دادند از ناحیه تاسیسات و اقدامات روی ارس محدودیتی برای منابع آبی و سهم مردم استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل بوجود نخواهد آمد و تاکید کردند سدها برقابی است و حتی شاید در مواقعی در تنظیم آب سدها برای برخی مشکلات مثل سیل و خشکسالی استفاده شود.
وی ادامه داد: در هر صورت مقامات ترکیه‌ای حاضر در جلسه اطمینان دادند در خصوص آنچه که دغدغه مردم حاشیه ارس است، مشکلی پیش نیاید.
معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه “آلایندگی ارس یک موضوع کلی است و چندان به کشور ترکیه مرتبط نیست”، گفت: مباحث کلی ادامه خواهد داشت و در جای خود بحث می‌شود، ضمن اینکه در چند روز اخیر معاون سازمان حفاظت محیط زیست سفری به ارمنستان داشته‌اند و موضوع را مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند.
در ادامه، ابوبکر گیزلی گیدر، معاون وزیر جنگلداری و زراعت ترکیه ضمن ابزار قدردانی از مقامات ایران، درباره به دلیل به تاخیر انداختن جلسات مشترک اظهار داشت: سال گذشته ما با واقعه زلزله در ترکیه روبرو بودیم و بعد از آن نیز انتخابات ریاست‌جمهوری را داشتیم، هدف ما این است که اگرچه جلسه دیر برگزار شد، اما مثمرثمر باشد.
وی افزود:  400 سال است که بین دو کشور مرزهای برادری و دوستی وجود دارد و آنچه مهم است تداوم این اراده مشترک برای همکاری‌ها است.
معاون وزیر جنگلداری و زراعت ترکیه خاطرنشان کرد: در چارچوب این اراده مشترک فعالیت‌های فنی هم انجام خواهد شد و امیدواریم هر دو کشور به نقاط مشترکی خواهند رسید و همکاری ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

ساخت راه‌های دسترسی به سواحل مکران توسعه می‌یابد

معاون ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: اشتغال و اقتصاد پایدار ساحل‌نشینان مکران با ساخت راه‌های دسترسی به ساحل، اقدام اساسی در توسعه اقتصادی این منطقه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *