وزیر بهداشت با اشاره به تربیت سالانه ۱۰ هزار دانشجوی پرستاری در کشور، از به‌کارگیری ۱۴۰۰۰ پرستار شرکت‌کننده در آزمون استخدامی وزارت بهداشت تا یک‌ماه آینده خبر داد.

تربیت سالانه ۱۰۰۰۰ پرستار در کشور/ به‌کارگیری ۱۴۰۰۰ پرستار تا یک‌ماه آینده

وزیر بهداشت با اشاره به تربیت سالانه ۱۰ هزار دانشجوی پرستاری در کشور، از به‌کارگیری ۱۴۰۰۰ پرستار شرکت‌کننده در آزمون استخدامی وزارت بهداشت تا یک‌ماه آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهرام عین‌اللهی امروز در آیین گرامیداشت مقام پرستار که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از نکات مهم موردتوجه وزارت بهداشت ارتقای کیفی و کمی خدمات سلامت به ویژه در حوزه پرستاری است. امروزه تمام رشته‌های موردنیاز در حوزه پرستاری در کشور تربیت می‌شوند و به همین دلیل پرستاران کشورمان می‌توانند بهترین خدمات را به مردم ارائه کنند.
وی افزود: امروزه 2156 عضو هیئت علمی پرستاری در کشور داریم و در 209 مرکز آموزشی در دانشکده‌های پرستاری، سالانه 10 هزار پرستار تربیت می‌شوند.
وزیر بهداشت ادامه داد: ما درخواست دریافت مجوز استخدام 75 هزار نفر نیروی انسانی در وزارت بهداشت را از سازمان امور اداری استخدامی کشور داشتیم اما 25 هزار مجوز استخدام از سازمان امور اداری استخدامی کشور صادر شد که 14 هزار نفر از آن‌ها پرستار هستند. الان شرکت‌کنندگان در این آزمون در مرحله مصاحبه برای پذیرش هستند و پرستاران ظرف یک ماه آینده به‌کارگیری خواهند شد.
درخواست سالانه 2000 پرستار برای مهاجرت از کشور/ هر ساعت اضافه‌کاری پرستاران 15 تا 35 هزار تومان است!
وی با بیان این‌که نباید به پرستاران دیدگاه صرفاً درمانگر داشته باشیم، خاطرنشان کرد: امروزه پیشگیری مهم‌تر از درمان است؛ از امسال طرح سلامت خانواده در کشور اجرا شده که در آن باید تیم‌های پزشکی و پرستاری، به پیشگیری از بیماری‌هایی مانند دیابت و فشار خون بپردازند که جزو علل عمده بروز ناتوانی‌ها در کشور هستند.
عین‌اللهی بیان کرد: این فرهنگ که تصور می‌شود درمان باید در بیمارستان انجام شود لازم است تغییر کند زیرا جهان امروز از درمان‌های تهاجمی به سوی روش‌های غیرتهاجمی پیش می‌رود و بنابراین باید خدمات “هوم‌کر” یا همان پرستاری در منزل را توسعه دهیم. برخی از افراد که با نام خدمات پرستاری در منزل ارائه خدمت می‌کنند ممکن است اصلاً مدرک پرستاری نداشته باشند و بنابراین ارائه این خدمات باید از سوی پرستاران و مراکز تحت نظر وزارت بهداشت ارائه شود.
وی با بیان این‌که ارائه خدمات پرستاری در منزل باعث بهبود روند درمان بیماران می‌شود، تصریح کرد: بسیاری از بیماران بستری‌ در بیمارستان‌ها می‌توانند از این خدمات پرستاری در منزل برخوردار شوند و در محیط خانه و خانواده خود درمان‌ها را دریافت کنند؛ در این راستا باید دفاتر پرستاری مورد تایید وزارت بهداشت گسترش یابند و در این رابطه معاون درمان و پرستاری و بیمه‌ها باید به تدوین آیین‌نامه‌ها بپردازند و بیمه‌ها نیز خدمات پرستاری در منزل را تحت پوشش قرار دهند.
وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای کشور در سال‌های پس از انقلاب در حوزه سلامت گفت: در سال‌های پس از انقلاب دستاوردهای بسیاری در حوزه سلامت داشتیم برای مثال امید به زندگی در سال‌های پیش از انقلاب 56 سال بود که امروزه به 76 سال رسیده است‌. همچنین شاخص مرگ نوزادان از 32 در هزار تولد به 8 در هر هزار نفر رسیده است.
وی یادآور شد: در زمینه پژوهش در حوزه پرستاری، در سال 2023 حدود 2211 مقاله در حوزه پرستاری در کشور تدوین شده که در منطقه وضعیت ممتازی داریم به طوری که کشورهایی مانند ترکیه و عربستان سعودی از این منظر در رتبه‌های پایین‌تری از ایران قرار گرفته‌اند.
وزیر بهداشت همچنین ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در غزه نیز اظهار کرد: امروز دنیا شاهد فجیع‌ترین جنایت تاریخی است. ماهیت اصلی مدافعان حقوق بشر مشخص و معلوم شد بسیاری از این گفته‌ها و سازمان‌های بین‌المللی صرفاً در ظاهر است و در باطن جنایات زیادی علیه مردم فلسطین انجام می‌شود.
وی ادامه داد: در تمام معاهده‌های بین‌المللی، مراکز درمانی و کارکنان بیمارستان‌ها در جنگ‌ها مصون هستند اما امروزه می‌بینیم که رژیم صهیونیستی به چه شکل بیمارستان‌ها و بیماران را هدف قرار می‌دهد به طوری که تاکنون 5000 کودک به شهادت رسیده و نوزادان زیر انکوباتورها جان می‌بازند.
عین‌اللهی گفت: سلاح‌هایی که امروزه کودکان غزه را به شهادت می‌رساند با هواپیماهای غول پیکر آمریکایی به سوی مردم غزه سرازیر می‌شوند.
وی با بیان این‌که امروزه بسیاری از پزشکان و پرستاران به ما مراجعه و بیان می‌کنند که رنج مردم غزه برای ما قابل تحمل نیست، بیان کرد: ما در حال پیگیری هستیم تا راهی برای ارائه خدمات پزشکی به مردم غزه پیدا شود.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

سه زائر ایرانی در مکه جان باختند

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تاکنون اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان مؤثر بوده است، افزود: امسال نسبت به سال‌های گذشته تعداد فوتی‌ها کاهش داشته و تا امروز دو زائر در مکه مکرمه و یک نفر هم در مدینه جان به جان آفرین تسلیم کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *