عنکبوت ۱۰ تُنی به سیدنی رسید

مجسمه عنکبوت ۱۰ متری اثر «لوئیز بورژوآ» به‌زودی در نمایشگاهی واقع در سیدنی به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین،‌ عنکبوت ۱۰ تُنی «لوئیز بورژوآ» حالا بر فراز پله‌های ماسه سنگی گالری هنری «نیو ساوت ولز» به نمایش گذاشته شده است. این مجسمه که «مامان» نام دارد، یکی از مشهورترین و بزرگ‌ترین آثار هنرمند فرانسوی ـ آمریکایی فقید لوئیز بورژوا است که در بلندترین نقطه خود تقریباً ۱۰ متر ارتفاع دارد.
این مجسمه نگین نمایشگاه تابستانی «AGNSW» است که در اواخر این ماه افتتاح می‌شود. این نمایشگاه در حقیقت جامع‌ترین نمایشگاه برای بررسی هفت دهه‌ فعالیت «بورژوا»‌ است که تاکنون در آسیا اقیانوسیه برگزار شده است و «آیا روز به شب هجوم بُرده یا شب به روز هجوم بُرده است؟»‌ نام دارد.
«مامان» که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته خواهد شد، عنکبوتی است که از برنز، فولاد و مرمر ساخته شده است و در عین حال آن‌قدر ظریف به نظر می‌رسد که در کمال تعجب بر روی پاهایی باریک تعادل برقرار می‌کند. هر پای این مجسمه با کمک فلزکاری شبیه ماهیچه‌ به نظر می‌رسد و کیسه‌ای از تخم عنکبوت در مرکز آن وجود دارد که گویی هر لحظه امکان ترکیدن آن وجود دارد.

«لوئیز بورژوآ» که در سال ۲۰۱۰ و در سن ۹۸سالگی درگذشت، نخستین‌بار خلق مجموعه‌ آثار هنری با موضوع عنکبوت را در دهه هشتم زندگی خود آغاز کرد، اما این مجسمه‌های عظیم به مشهورترین آثار هنری کارنامه او تبدیل شدند. امسال یک مجسمه غول‌پیکر برنزی «عنکبوت‌» اثر «لوئیز بورژوا» که یکی از ۶ مجسمه ساخته سال ۱۹۹۶ این هنرمند است به قیمت ۳۲.۸ میلیون دلار فروخته شد و علاوه بر رکورد آثار فروخته شده «بورژوآ»، رکورد گران‌ترین مجسمه ساخته یک هنرمند زن را نیز شکست.
«مامان»‌ که اکنون در «سیدنی» به نمایش گذاشته شده است، از زمانی که برای نخستین‌بار در سال ۲۰۰۰ در موسسه «تیت مدرن»‌ واقع در لندن به نمایش گذاشته شد، به نقاط مختلف جهان سفر کرده است. «مامان»‌ به همراه ۶ مجسمه مشابه خود در خیابان‌های سنگفرش‌شده «کوبا» و موسسات هنری برجسته‌ای همچون «‌مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو» واقع در پاریس، موزه هنر موری در توکیو «گوگنهایم بیلبائو» در اسپانیا نمایش داده شده‌اند.
در این زمینه بیشتر بخوانید:
«مامان»، شاهکاری در قامت عنکبوت عظیم‌الجثه!
نمایشگاه «بورژوآ» که از ۲۵ نوامبر سال برگزار خواهد شد بیش از ۱۵۰ مورد از آثار هنری این هنرمند متولد فرانسه را شامل خواهد شد.
برخی از آثار «بورژوآ»‌ که به سیدنی منتقل می‌شوند تاکنون در استرالیا نمایش داده نشده‌اند؛‌ از جمله این آثار به مجسمه «عنکبوت خمیده» می‌توان اشاره کرد.

همچنین ببینید

تنها ایران و این کشور در جهان جمعه‌‌ها تعطیل هستند

ایران و افغانستان فعلی، تنها کشورهای جهان هستند که جمعه تنها تعطیلی هفتگی آنها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *