شرایط اوکراین بعد از انفجار سد کاخوفکا وخیم‌تر شده است

به گزارش مشرق، مارتین گریفیت، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به تشدید وخامت شرایط بشردوستانه در اوکراین پس از انفجار سد کاخوفکا در جنوب این کشور، نسبت به افزایش بهای مواد غذایی در سراسر جهان هشدار داد.

گریفیت گفته که رقم غیرعادی ۷۰۰ هزار نفر نیازمند آب آشامیدنی بوده و ویرانی‌ ناشی از سیلاب در یکی از مناطق حاصلخیز و حائز اهمیت جهان، به کاهش صادرات غلات و افزایش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان خواهد انجامید.

وی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفت: این یک مشکل همه‌گیر است اما واقعیت این است که عواقب این اتفاق تازه شروع شده است.

انفجار سد برق‌آبی کاخوفکا و خالی شدن ذخایر رودخانه دیپر که چهارشنبه هفته گذشته رخ داد، به مصائب و مشکلات این منطقه که طی یک سال گذشته همواره درگیر موشک و خمپاره بوده‌، افزوده است.

این سد و ذخایر آن برای آبیاری زمین‌های زراعی جنوب اوکراین حیاتی محسوب می‌شود. سد کاخوفکا در منطقه خرسون واقع شده که سپتامبر پارسال پس از برگزاری همه‌پرسی به الحاق مسکو درآمد.

گریفیت می‌گوید که سازمان ملل از طریق گروه‌های امدادی اوکراینی، تاکنون به بیش از ۳۰ هزار نفر از ساکنان مناطق سیل‌زده دسترسی پیدا کرده است.

وی همچنین مدعی شد که روسیه تاکنون دسترسی تیم‌های سازمان ملل به مناطق تحت کنترل این کشور برای ارائه کمک به قربانیان سیل را فراهم نکرده است.

گریفیت با اشاره به دیدار با واسیلی نبزنیا، سفیر روسیه در سازمان ملل و درخواست از مقامات روسیه برای باز کردن دسترسی تیم‌های سازمان ملل مستقر در اوکراین و ارائه کمک به ساکنان این مناطق، گفت: جزئیات فرآیند کمک‌رسانی را به آنها ارائه می‌دهیم تا مسکو تصمیمی مثبت در این زمینه اتخاذ کند و امیدوارم این اتفاق بیفتد. پاسخ اضطراری برای نجات جان افراد ضروری است اما فراتر از این موضوع، با مشکل عدیده و قریب‌الوقوع فقدان آب آشامیدنی برای ۷۰۰ هزار نفر، هم در مناطق تحت کنترل اوکراین و هم در مناطق تحت تسلط روسیه، مواجه هستیم.

وی همچنین اضافه کرد که مشکل دیگری که وجود دارد، زیر آب رفتن زمین‌های زراعی و مشکل تامین آب برای خنک کردن نیروگاه اتمی زاپروژیا است که از طریق سد کاخوفکا فراهم می‌شد.

گریفیت همچنین یادآورد شد که آب ناشی از انفجار سد، به زمین‌هایی که در آن مین‌گذاری شده نیز راه پیدا کرده و در نتیجه این مین‌ها در آب شناور و به مناطقی که مردم انتظار ندارند، جابه‌جا شده و جان همه ساکنان به ویژه کودکان را تهدید می‌کند.

او اضافه کرد که ربکا گرینسپن، رئیس امور تجاری سازمان ملل در تلاش است تا از تمدید توافق غلات در دریای سیاه، اطمینان حاصل کند؛ توافقی که جولای پارسال با میانجی‌گری ترکیه و سازمان ملل بین روسیه و اوکراین با هدف گشایش سه بندر واقع در اوکراین برای صادرات غلات، منعقد شد. براساس این توافق، بیش از ۳۰هزار تُن گندم و سایر مواد غذایی از طریق این بنادر به سراسر جهان صادر شده و به کاهش قیمت مواد غذایی انجامیده است.

منبع: مهر

همچنین ببینید

مهدی قایدی به پورتو می‌پیوندد؟

برخی رسانه‌ها در اقدامی عجیب خبر داده‌اند که مهدی قایدی همشهری مهدی طارمی جانشین او در تیم پورتو خواهد شد، در حالی که مشخصاً این بازیکن در لیست خرید باشگاه مطرح پرتغالی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *