سراب با دمای منفی 23 درجه سردترین شهر ایران شد

 ایرنا : محمد امیدفر، روز سه شنبه با بیان اینکه دمای روز گذشته سراب منفی ۶ درجه سانتی گراد بود، افزود: پس از سراب شهرهای فیروز آباد کوثر اردبیل با دمای منفی ۲۱ و تخت سلیمان با دمای منفی ۱۶ به ترتیب سردترین شهرهای کشور ثبت شده‌اند.

وی با بیان اینکه دمای هوا در برخی شهرهای استان از پنج تا ۱۶ درجه سانتی گراد کاهش یافته است، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته جلفا با دمای مثبت پنج درجه سانتی گراد گرمترین شهر استان بود به طوری که دمای این شهر روز گذشته صفر درجه ثبت شده بود.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌ شرقی گفت: در این بازه زمانی دمای تبریز در سردترین زمان به منفی ۱۰ درجه سانتی گراد و در گرمترین زمان به صفر درجه سانتی گراد رسید.

امیدفر، با اشاره به خروج سامانه بارشی از نواحی شرقی استان، ادامه داد: برودت هوا تا روز پنجشنبه در استان ادامه می یابد و در این بازه زمانی جوی نسبتا پایدار در استان حاکم می شود.

وی با بیان اینکه در نواحی شمالی ارسباران ناپایداری های تا روز چهارشنبه ادامه می یابد، اظهار داشت: با توجه به بارش برف 2 روز گذشته و برودت هوا در روزهای آینده، کاهش دید، لغزندگی و اختلال در تردد وسایل نقلیه در جاده ها به ویژه مناطق کوهستانی دور از انتظار نیست.

امیدفر، به رانندگان و مسافران توصیه کرد از انجام سفرهای غیرضروری خودداری کرده و در صورت ضرورت خودرو خود را به تجهیزات زمستانی مجهز کنند و پوشاک زمستانی به همراه داشته باشند.

به گزارش ایرنا، بارش برف طی ۲ روز گذشته در این استان موجب بسته شدن راه ارتباطی ۱۰ روستای واقع در مناطق کوهستانی شهرستان‌های هشترود، بستان آباد، چاراویماق، سراب، مراغه و اهر و تعطیلی یا غیر حضوری شدن مدارس در برخی شهرهای استان شده بود.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

همچنین ببینید

حمله شدید رئیس‌جمهور آمریکا به دونالد ترامپ

رئیس جمهور آمریکا در جدیدترین اظهارات انتخاباتی‌اش، دونالد ترامپ را به عنوان فردی خطاب کرد که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری می تواند دموکراسی آمریکا را نابود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *