برگزاری نشست شورای امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه تهران / ابتکار تبلیغی برای ارتقای رعایت کدهای اخلاق حرفه‌ای

سومین نشست شورای امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه تهران در سال تحصیلی جدید، به ریاست دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، «سید محمد مقیمی» رئیس دانشگاه تهران در نشست شورای امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه تهران، در ارزیابی فعالیت‌هایی که گروهی از خواهران کارشناس و دغدغه‌مند در حوزه ارتقای وضعیت رعایت کدهای رفتاری متناسب با شأن دانشگاه در دانشگاه تهران سامان داده‌اند، بیان داشت: همزمان با آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲، بهره‌برداری از ظرفیت تبلیغی گروهی از خواهران تحصیل‌کرده در رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی و رفتاری که برخی از آن‌ها دارای تحصیلات حوزوی بوده و به ظرایف امور تبلیغی نیز آشنا هستند، جهت نظارت و اهتمام نسبت به ارتقای وضعیت پوشش متناسب با قواعد شرعی و مقررات و استانداردهای دانشگاهی در سطح پردیس مرکزی و دانشکده‌ها و پردیس‌های دانشگاه در شهر تهران آغاز شد.
رئیس دانشگاه تهران با ارزیابی مثبت از اثرگذاری این اقدام دانشگاه تهران در زمینه بهبود وضعیت فرهنگی و رعایت کدهای اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه تهران، گفت: اگر این فعالیت که در پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه تهران ساماندهی شده است، پیش‌بینی نشده بود، وضعیت رعایت استانداردها در زمینه پوشش دانشجویی دارای تفاوت معناداری با وضع کنونی بود.
مقیمی تاکید کرد: نمی‌توانیم در مواجهه با مظاهر ناهنجاری، به صورت سلیقه‌ای عمل کنیم؛ بلکه لازم است در عین جدیت، بر اساس یک الگوی فرهنگی پیش برویم. انتظار می‌رود رؤسای دانشکده‌ها و پردیس‌ها و سایر واحدهای دانشگاهی نیز تمام هم و غم خود را برای حمایت از تلاشی که با رویکرد فرهنگی اجرا می‌شود، قرار دهند.
رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: رعایت کدهای اخلاق حرفه‌ای و استانداردهای در شأن دانشگاه، یک تمایل نیست بلکه یک الزام است و این الزام باید با غیرت دینی پیگیری شود. در این خصوص، روش‌های نرم و تبلیغی و یادآوری و تذکر به افراد در اولویت قرار دارد. تجربه نشان داده است که در اکثر موارد، تذکر مؤثر واقع شده است. در عین حال، سازوکارهای قانونی و انضباطی برای معدود افرادی که به تذکرات بی‌توجهی می‌نمایند، با لحاظ جنبه بازدارندگی آن اعمال خواهد شد.
پایش رفتارهای مغایر با استانداردهای دانشگاهی
مهدی شهبازی، مشاور رئیس دانشگاه و سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران نیز عصاره پیگیری‌ها در زمینه امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه را خروجی‌های مفید کمیته اخلاق حرفه‌ای در زمینه پوشش و رفتارهای اجتماعی دانست و گفت: در جلسه اخیر کمیته اخلاق حرفه‌ای دانشگاه تهران بر بحث رسیدگی و پایش رفتارهای مغایر با استانداردهای دانشگاهی تاکید شد و راهکارهای ارتباط با خانواده و مشاوره دانشجویی مورد تاکید ویژه قرار گرفت.
الگوی نظارتی دانشگاه تهران در زمینه پوشش دانشجویی
نیره قوی، استاد دانشگاه نیز الگوی نظارتی اجراشده در دانشگاه تهران در زمینه پوشش دانشجویی را از منظر مسئولیت اجتماعی و رعایت مقررات مورد بررسی قرار داد و گفت: مدیریت دانشگاه در این الگو به دنبال این است که حرمت و حریم نهاد علم حفظ شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، احمد نوحه‌گر معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع، عبدالرضا سیف رئیس بسیج اساتید، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد تنها معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، حامد مظاهریان رئیس دانشکدگان هنرهای زیبا، فرزاد زیویار مشاور رئیس دانشگاه، سجاد خاکساری مدیرکل حراست، محسن دشتکوهی رئیس بسیج کارکنان، سید رسول حسینی هاشم‌زاده مدیرکل منابع انسانی، سروری مدیرکل حسابرسی دانشگاه تهران و دیگر اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه تهران به بیان نقطه نظرات خود درباره محورهای در دستور کار این شورا پرداختند.

همچنین ببینید

۱۰ درس بزرگ زندگی که خیلی دیر یاد می‌گیریم

کلید یک رابطه سالم با خود، پذیرش است. چیزی که بسیاری از افراد دیر آن را متوجه می‌شوند. اما هرگز برای شروع تمرین خودباوری دیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *