شیوع آنفلوآنزا در ۷ ایالت آمریکا

مقامات بهداشتی آمریکا می‌گویند: آنفلوآنزا در هفت ایالت این کشور شیوع یافته و موارد ابتلا به این بیماری در سایر ایالات نیز در حال افزایش است.

به گزارش ایسنا به نقل از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، بر اساس جدیدترین آمار ارائه شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC)، موارد ابتلا به آنفلوآنزا در هفت ایالت این کشور افزایش یافته و در چندین ایالت دیگر نیز رو به افزایش است.
این مرکز اعلام کرد: آنفلوآنزا به طور معمول در دسامبر یا ژانویه افزایش می یابد.
ردیابی موارد ابتلا به آنفلوآنزا تا حدی به گزارش افراد مبتلا به علائم مشابه این بیماری که به مطب‌ها یا بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، متکی است و بسیاری از افراد مبتلا به آنفلوآنزا نیز تست نمی‌دهند. همچنین کووید۱۹ و سایر بیماری‌های تنفسی نیز می‌توانند ارائه آمار دقیق ابتلا به این بیماری را سخت کنند.
تاکنون در پاییز امسال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده حداقل ۷۸۰ هزار مورد ابتلا به آنفلوآنزا، حداقل ۸۰۰۰ مورد بستری شدن در بیمارستان‌ها ناشی از این بیماری و حداقل ۴۹۰ مورد مرگ ناشی از آن را گزارش کرده است.
داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده نشان می‌دهد که در ایالات متحده، حدود ۳۵ درصد از بزرگسالان و ۳۳ درصد از کودکان در برابر آنفلوآنزا واکسینه شده‌اند که در مقایسه با سال گذشته در هر دو گروه کاهش مشاهده شده است.
افزایش بیماران آنفلوآنزا از اوایل پاییز تا اوایل بهار
آنفلوآنزا بیماری شایع ویروسی است که معمولا از اوایل پاییز تا اوایل بهار افراد بسیاری را مبتلا می‌کند. این بیماری مسری در برخی موارد بسیار خطرناک و حتی کشنده است و البته شدت آن در افراد متفاوت است. این بیماری حتی می‌تواند جوانان را به‌ شدت بیمار کند.
آنفلوآنزا سالانه هزاران نفر را راهی بیمارستان می‌کند و به همین دلیل، تزریق واکسن آنفلوآنزا بسیار مهم است.
موارد خفیف تا ملایم آنفلوآنزا طی چند هفته و به‌خودی‌خود از بین می‌رود، اما در برخی موارد، سیستم ایمنی واکنش بیش از حد به آنفلوآنزا نشان می‌دهد و در سراسر بدن التهاب گسترده ایجاد می‌کند.
بدین ترتیب، واکنش ایمنی بدن از کنترل خارج می‌شود و به‌جای مبارزه با بیماری آنفلوآنزا به بافت‌هایی که به ویروس آلوده نشده‌اند آسیب می‌رساند.
به‌ عنوان نمونه، آنفلوآنزای شدید ممکن است باعث میوکاردیت (التهاب قلب)، آنسفالیت (التهاب مغز) و نارسایی در اعضای بدن به ویژه در کلیه‌ها و ریه‌ها شود. شایع‌ترین علائم آنفلوآنزا سرفه، تب، لرز، بدن‌درد، گلودرد، خستگی، تهوع و استفراغ است.
تا زمانی که ۲۴ ساعت را بدون تب نگذرانده‌اید، جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوید.
با چه علائمی مراجعه به پزشک ضروری می‌شود؟
بزرگسالانی که به آنفلوآنزا مبتلا شده‌اند در موارد زیر حتما به پزشک و کارشناسان مراقبت‌های پزشکی مراجعه کنند:
– زمانی که تب و سرفه بعد از مدتی بهبود پیدا می‌کند ولی دوباره تشدید می‌شود.
– وقتی که تنگی نفس یا مشکل در تنفس به‌ وجود می‌آید.
– هنگامی که درد یا فشار مداوم در قفسه سینه یا شکم حس می‌کنید.
– وقتی در وضع روانی تغییری حس می‌کنید و با حالت‌هایی مانند گیجی یا بی‌حالی روبه‌رو می‌شوید.
– هنگامی که دچار تشنج می‌شوید.
– وقتی با علائم کم‌آبی یا ادرار نکردن مواجه‌اید.
– وقتی درد شدید عضلانی، ضعف یا سرگیجه دارید.
علاوه بر این موارد، پدران و مادران وقتی با علائمی مانند تنفس سریع کودک، عقب‌ کشیده شدن دنده‌ها حین تنفس، کبود شدن لب‌ها یا ناخن‌ها، خشک‌ ماندن پوشک نوزاد به مدت هشت ساعت، بروز تب در نوزاد زیر ۱۲ هفته یا تب ۴۰ درجه در دیگر کودکان روبه‌رو می‌شوند، باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنند.
احتیاط‌های مربوط به واکسن آنفلوآنزا
بنابر اعلام ایندیپندنت، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا از سال ۲۰۱۰ توصیه کرده‌ است که همه افراد بالای ۶ ماهه واکسن آنفلوانزا بزنند. این توصیه شامل افراد فعال، پرمشغله و سالم نیز می‌شود.
تنها گروهی که به واکسن آنفلوآنزا واکنش آلرژیک یا حساسیت شدید نشان می‌دهند از زدن این واکسن منع شده‌اند.
افرادی که سابقه سندرم گیلن‌باره (بیماری شدید و فلج‌کننده) دارند باید پیش از تزریق واکسن آنفلوآنزا با پزشک صحبت کنند.
حتی اگر فکر می‌کنید به واکسن نیازی ندارید برای محافظت از اطرافیانتان که در دسته افراد پرخطرند، واکسن آنفلوانزا بزنید.

همچنین ببینید

جزئیات بخشنامه مزد ۱۴۰۳ منتشر شد

مطابق موارد بیان شده در بخشنامه مزد ۱۴۰۳,این مصوبه قابلیت اجرا از ابتدای سال جاری را دارد و مبنای محاسبه کارگران مشمول قانون کار(اعم از قرارداد دایم یا موقت) می بایست این مصوبه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *