صندوق بازنشستگی هما در برزخ / صندوق به وزارت تعاون منتقل شود

مدیرعامل کانون بازنشستگان هما با بیان اینکه صندوق بازنشستگان هما در بزرخ است، گفت: از دو سال گذشته صندوق بازنشستگی هما با مخالفت صریح بازنشستگان این مجموعه با تمام دارایی به صندوق بازنشستگی کشوری منتقل شد و در حالی که مدیران گذشته صندوق بازنشستگی مخالف این انتقال بوده‌اند اما رییس سازمان برنامه با پیشنهاد انتقال این صندوق به عنوان یک صندوق مستقل به وزارت تعاون موافقت نکرد و این صندوق را در برزخ قرار داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، جلال هاشم‌لو در نشست خبری درباره مشکلات صندوق بازنشستگان هما پس از تفکیک از شرکت‌هواپیمایی هما اظهار داشت: از ابتدای سال ١۴٠١ صندوق بازنشستگی هما به طور کامل از شرکت هواپیمایی هما جدا و به صندوق بازنشستگی کشوری منتقل شد که پس از آن بازنشستگان هما دچار مشکلات عدیده‌ای شدند و حق و حقوق بازنشستگان در صندوق بازنشستگی کشوری دیده نمی‌شود.
وی ادامه داد: طبق قانون هما مکلف است که حقوق بازنشستگان را بپردازند اما در طول دوره‌های مختلف سرمایه هما را به تاراج بردند و الان می‌گویند نمی‌توانیم حقوق بازنشستگان را بپردازیم و بازنشستگان را به بیرون راندند.
مدیرعامل کانون بازنشستگان هما با بیان اینکه صندوق بازنشستگان هما در بزرخ است، گفت: از دو سال گذشته صندوق بازنشستگی هما با مخالفت صریح بازنشستگان این مجموعه با تمام دارایی به صندوق بازنشستگی کشوری منتقل شد و در حالی که مدیران گذشته صندوق بازنشستگی مخالف این انتقال بوده‌اند اما رییس سازمان برنامه با پیشنهاد انتقال این صندوق به عنوان یک صندوق مستقل به وزارت تعاون موافقت نکرد و این صندوق را در برزخ قرار داد.
هاشم‌لو افزود: از دو سال گذشته حقوق ١٢ هزار و ۶٠٠ بازنشسته و مستمری هما ماهانه نزدیک به ١٨٠ میلیارد تومان از سوی دولت به صندوق بازنشستگی کشوری از این طریق به هما و بعد برای بازنشستگان واریز می‌شود که اخیرا سازمان بازرسی به این شیوه پرداخت‌ها ورود کرده و به آن اشکالاتی وارد کرده‌است.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر حقوق بازنشستگان هما از سوی دولت پرداخت می‌شود و برای سازمان برنامه و بودجه فرقی نمی‌کند که صندوق بازنشستگی هما زیر نظر صندوق کشوری باشد یا وزارت تعاون اظهار داشت: بازنشستگان هما شرایط متفاوت‌تری نسبت به سایر بازنشستگان دولت دارند و جداول پرداختی همایی‌ها متفاوت است و نمی‌توان آنها را در کنار سایر بازنشستگان در صندوق کشوری قرار داد چراکه طبق گفته مدیران پیشین صندوق کشوری تبعیض رخ می‌دهد و اساسا این انتقال قابل اجرا نبوده‌ است، همایی‌ها بالاترین کسورات بازنشستگی را در کشور پرداخت می‌کنند و بیمه تکمیلی درمان و عمر خاص دارند که ۴.۵ درصد حقوق خود را به این بیمه اختصاص می‌دهند در حالی که بالاترین عدد پرداخت بیمه در کشور ٢.۵ درصد و بیمه صندوق بازنشستگی کشوری بیمه سلامت است و با این میزان تفاوت‌ها نمی‌تواند شرایط یکسان با سایر بازنشستگان داشته باشند. اما با این وجود رییس سازمان برنامه و بودجه از پیشنهاد انتقال این صندوق به وزارت تعاون در برنامه هفتم مخالفت کرد و در نهایت، این پیشنهاد با اختلاف دو رای در صحن مجلس رأی نیاورد.
هاشم‌لو با بیان اینکه در حال حاضر بازنشستگان هما از مزیت‌های این مجموعه به صورت محدود برخوردارند و هیچ یک از مزیت‌های صندوق بازنشستگی کشوری هم از جمله ترمیم حقوق، تسهیلات و … مشمول حال آنها نمی‌شود، ادامه داد: اگر صندوق بازنشستگی کشوری مخالف انتقال صندوق هما به این مجموعه بوده و حاضر به ارائه مزیت‌های این صندوق به بازنشستگان هما نیست چرا دارایی‌های هما را از جمله شرکت‌ هواپیمایی چابهار، ٨۴ ساختمان، اراضی متعدد در تهران و کیش و ۵ شرکت دیگر را پذیرفته است و از آن استفاده می‌کند؟
وی افزود: در حالی که آقای منظور از انتقال این صندوق بازنشستگی هما به وزارت تعاون به عنوان یک صندوق مستقل مخالفت می‌کند در حالی که مدل آن یعنی صندوق فولاد در کشور وجود دارد هر چند که اشکالاتی به صندوق فولاد وارد است اما به این معنا نیست که همان اشکالات در صندوق هما هم دیده شود.
مدیرعامل کانون بازنشستگان هما گفت: آقای منظور در حالی از واژه ادغام برای صندوق بازنشستگی هما در صندوق بازنشستگی کشوری استفاده کرد که اساسا ادغامی صورت نگرفته و نشان از این دارد که رییس سازمان برنامه و بودجه اطلاعات درستی از صندوق هما ندارد و همچنین در سخنان خود از واژه ویژه‌خواری در صندوق بازنشستگی هما استفاده کرد که نمی‌دانیم منظور آقای منظور از ویژه‌خواری چه بوده؟ آیا بازنشسته ویژه‌خوار است؟ درست است که همواره صندوق‌های بازنشستگی حیاط خلوت مدیران بوده اما در حال حاضر که افراد تعیین شده از سوی دولت در این صندوق‌ حضور دارند و هیات امنای آن از صندوق بازنشستگی کشوری است که به طور ناصحیح ارکان صندوق را تغییر دادند .
وی با بیان اینکه معتقدیم پیشنهاد انتقال صندوق بازنشستگی هما به وزارت تعاون در برنامه هفتم باید به کمسیون تلفیق برگردد، گفت: این موضوع را از کمیسیون تلفیق پیگیری می‌کنیم و به دنبال این هستیم که درباره تصویب این موضوع دوباره در صحن رای‌گیری شود.

همچنین ببینید

نرخ سود سپرده یک ساله اعلام شد

بانک مرکزی، یک بخشنامه‌ای لازم‌اجرا و اخطاری را به کلیه موسسات مالی و بانک‌های خصوصی و دولتی، ابلاغ کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *