به موازات کاهش ۲۹ درصدی صادرات آلمان به ایران از ابتدای ۲۰۲۳ کشورهای هلند و ایتالیا صادرات خود به ایران را به ترتیب ۴۱ درصد و ۱۶ درصد افزایش داده اند.

عقب‌ کشیدن آلمان از تجارت با ایران و رشد ۲ رقمی صادرات ایتالیا و هلند

به موازات کاهش ۲۹ درصدی صادرات آلمان به ایران از ابتدای ۲۰۲۳ کشورهای هلند و ایتالیا صادرات خود به ایران را به ترتیب ۴۱ درصد و ۱۶ درصد افزایش داده اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار کمیسیون اروپا (یورو استات) نشان می دهد مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی کاهش 15 درصدی داشته و به 3 میلیارد و 396 میلیون یورو رسیده است.
مبادلات تجاری دو طرف در 9 ماهه نخست سال 2022 بالغ بر 3 میلیارد و 984 میلیون یورو اعلام شده بود.
بر اساس این گزارش کشورهای اروپایی در 9 ماهه نخست سال 2023 بالغ بر 2 میلیارد و 808 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده اند که این رقم با کاهش 11 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. اتحادیه اروپا در 9 ماهه نخست سال قبل 3 میلیارد و 182 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.
واردات اتحادیه اروپا از ایران در 9 ماهه نخست امسال نیز کاهش 26 درصدی داشته و به 588 میلیون یورو رسیده است. کشورهای اروپایی در 9 ماهه نخست سال 2022 بالغ بر 802 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بودند.
*ایتالیا و هلند جای خالی آلمان در تجارت با ایران را پر کردند
آلمان به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران در اروپا از ابتدای سال جاری میلادی صادرات خود به ایران را کاهش داده است. این کشور که در 9 ماهه سال قبل 1 میلیارد و 243 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود در مدت مشابه امسال تنها 876 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده که کاهش 29 درصدی داشته است.
در مقابل،‌ برخی کشورهای دیگر صادرات خود به ایران را افزایش داده و جای خالی آلمان را در تجارت با ایران پر کرده اند. برای مثال ایتالیا صادرات خود به ایران در 9 ماهه امسال را به میزان 16 درصد افزایش داده و به 426 میلیون یورو رسانده است. صادرات هلند به ایران نیز در این دوره با رشد 41 درصدی مواجه شده و به 395 میلیون یورو رسیده است. ایتالیا در 9 ماهه سال قبل 367 میلیون یورو و هلند 280 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بودند.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

یارانه نقدی این دهکها از امروز قطع شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دهک‌بندی‌های یارانه قابل‌اصلاح هستند، این دهک‌بندی‌ها در طول سنوات یعنی هر شش ماه یکبار بازآفرینی و بازسازی می‌شود و دهک‌بندی‌ها اصلاح می‌شود و به متقاضیان و مراجع رسمی اعلام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *