علی دایی چطور دست نیافتنی شد

علی دایی با 108 گل ملی در صدر جدول گلزنان تاریخ تیم ملی فوتبال ایران قرار گرفته و به نظر می ‌‌رسد کاملا دست نیافتنی باشد.

به گزارش ورزش سه  علی دایی و گلزنی‌هایش هیچ گاه از خاطر فوتبالدوستان ایرانی  پاک نخواهد شد و همین حالا مرور ویدئوی گل‌های او برای جوان‌ها و نوجوان‌هایی که در آن دوران غایب بودند، می‌تواند پرسش‌های مهمی در ذهن‌ ایجاد کند که واقعا او چطور این گل‌ها را به ثمر می‌رساند؟
علی دایی یک گلزن برجسته و تمام عیار بود و اگر زودتر به تیم ملی می‌رسید حالا شکستن رکوردش برای کریستیانو رونالدو هم شبیه آرزو می‌شد اما همه چیز درباره او خیلی دیر شروع شد.
با این وجود همین حالا می‌توان از مرور گل‌های ملی او و البته آماری که در تیم ملی ثبت کرده لذت برد چرا که او اتفاقی را رقم زده که بعید است توسط بازیکن دیگری قابل تکرار باشد.
سردار آزمون در 28 سالگی آمار جالبی در گلزنی برای تیم ملی ثبت کرده و  8 بار بریس کرده و دو بار موفق به هت تریک شده اما علی دایی آمار وحشتناکی در گلزنی با پیراهن تیم ملی دارد.البته دایی با 148 بازی ملی موفق به ثبت این آمار شده است.در واقع دایی فعلا 74 بازی ملی بیشتر و 59 گلی ملی بیشتر از سردار دارد.با این وجود آزمون چنانچه 5 گل دیگر به ثمر برساند به اندازه نصف علی دایی گل زده اما چنانچه بتواند تعداد بازی‌های ملی‌اش را به اندازه علی دایی بالا ببرد شاید تعداد گل‌های ملی او نیز سه رقمی شود که البته کار بسیار دشواری است .
سردار آزمون 28 سال سن دارد و برای این منظور و انجام 70 بازی ملی دیگر باید حدود 6 تا 7 سال دیگر برای تیم ملی بازی کند و البته بازی‌های ملی را هم از دست ندهد.اما جدا از آمار جالب سردار در تعداد بریس‌ها ، آنچه علی دایی را از هر مهاجم دیگری متمایز می‌کند تعداد گل‌های بالای او در برخی مسابقات ملی است.
علی دایی در طول دوران ملی خودش ۱۳ بار بریس کرده که بیشترین تعداد بریس او مقابل تیم‌های ملی، مقابل لائوس و مالدیو (هرکدام دو بار) بوده است. دایی همچنین موفق به هت تریک جلوی تیم‌های ملی ازبکستان و مالدیو شده و بدین ترتیب، در طول دوران ملی خودش دو هت تریک به ثبت رسانده است.
اما نکته حائز اهمیت و جالب درخصوص علی دایی تعداد بالای پوکرهای اوست که ۴ بار اتفاق افتاده .همچنین علی دایی یک بار مقابل سریلانکا  گلات (5 گل در یک بازی)به ثبت رسانده، که ایران در آن بازی موفق شد با نتیجه ۷ بر صفر از سد حریفش در مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ بگذرد.
بدون شک مهمترین و جذاب ترین پوکر تاریخی علی دایی مقابل کره جنوبی در جام ملت‌های آسیا ثبت شد که چهار گل استثنایی و تماشایی در یک مسابقه مهم ، در یک تورنمنت مهم و مقابل تیمی قدرتمند به ثمر رساند.گل‌ هایی که مرور آن برتوانمندی‌های او در زمان بازیگری صحه می گذارد.
در ادامه پوکرهای تاریخی علی دایی را مرور می‌کنیم:اولین پوکر: مقدماتی جام ملت های آسیا ۱۹۹۶،۲۱ خرداد ۱۳۷۵،ایران ۸-۰ نپالدومین پوکر: جام ملت های آسیا ۱۹۹۶،۲۶ آذر ۱۳۷۵ ،ایران ۶-۲ کره جنوبی سومین پوکر:مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲،۲۴ آذر ۱۳۷۹،ایران ۱۹-۰ گوامچهارمین پوکر: مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶،۲۷ آبان ۱۳۸۳،ایران ۷-۰ لائوس

همچنین ببینید

پاسخ منفی ۸ بازیکن به پرسپولیس

بازیکنان پرسپولیس حاضر به تمدید قرارداد خود قبل از پایان فصل جاری نشدند و قصد دارند ابتدا تکلیف مطالبات خود را مشخص کنند و پس از آگاهی در وضعیت نقل و انتقالات قدم بعدی را بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *