کرمانی‌ها سهم خوبی در تولید کتاب و فرهنگ کتابخوانی دارند

ایسنا/کرمان مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کرمانی‌ها سهم خوبی در تولید کتاب و فرهنگ کتاب دارند، گفت: طی دو سال گذشته ۱۳۵۵ عنوان کتاب در کرمان تولید شده که ۸۲ درصد تألیفات در راستای تولید فکر بوده که نشان می‌دهد کرمان تولید فکر و اندیشه می‌کند.

محمدعلی مرادیان امروز ۲۸ آبان‌ماه در بیست‌ودومین دوره انتخاب کتاب سال استان کرمان در شهر سرچشمه با گرامیداشت یاد شهدا به اتفاقات فلسطین اشاره کرد و افزود: نویسندگان و انجمن‌های ادبی جزء نخستین تشکل‌هایی بودند که از اقدامات اسرائیل اعلام برائت کردند. در گذشته سهم فلسطین در تولیدات کتاب کم بوده اما امروز نویسندگان دغدغه‌مندتر از دولت‌ها در این حوزه کار می‌کنند و امروز نیز از صاحبان قلم دعوت می‌کنم از این مسئله متعالی دست به خلق و ابتکار بزنند و ما نیز در وزارت ارشاد حمایت حداکثری از این آثار انجام می‌دهیم. وی با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی، برگزاری آیین انتخاب کتاب سال را برنامه بسیار مهمی دانست و اظهار کرد: بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی هر سال بهتر از گذشته از سوی فعالان کتاب برگزار می‌شود و دولت نیز در این راستا تسهیل‌گری می‌کند. مرادیان در خصوص جایگاه کتاب در ایران، تصریح کرد: جایی در دنیا وجود ندارد که به اندازه ایران به حوزه کتاب توجه داشته باشد؛ شاید زیرساخت‌های اطلاعات نشر ناکافی باشد اما رویدادهای حوزه کتاب ایران در دنیا بی‌نظیر است که نمونه آن برپایی نمایشگاه کتاب تهران است که کشورهای دیگر در حال الگوبرداری از آن هستند. وی افزود: براساس آمارهای جدید، سرانه مطالعه کتاب در ایران ۳۸ دقیقه است و رفتار مردم نیز نشان از توجه ارکان کشور به کتاب است. امروز کمتر رویدادی در کشور برگزار می‌شود که به کتاب و کتابخوانی توجه نداشته باشد. مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کرمانی‌ها سهم خوبی در تولید کتاب و فرهنگ کتاب دارند، تصریح کرد: طی دو سال گذشته ۱۳۵۵ عنوان کتاب در کرمان تولید شده که ۸۲ درصد تألیفات در راستای تولید فکر بوده که نشان می‌دهد کرمان تولید فکر و اندیشه می‌کند. وی با اشاره به تولید بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار کتاب از سوی نویسندگان کرمانی (به ازای هر سه نفر یک کتاب)، ادامه داد: ۶۶۹۰ (حدود ۴ درصد) خریداران نمایشگاه کتاب تهران از کرمانی‌ها بودند و در مجموع کرمانی‌ها ۱۴ میلیارد تومان از نمایشگاه کتاب خریداری کرده‌اند و این نشان از اهمیت دادن اهالی این استان به کتاب و کتابخوانی است. مرادیان برگزاری بیست‌ودومین دوره انتخاب کتاب سال استان کرمان را قابل تقدیر دانست و اظهار کرد: ۱۵۰۰ کتاب در این دوره شرکت کردند که نشان از اهتمام اهالی کرمان به حوزه کتاب است. جوایز نقش مهمی در ترویج کتابخوانی دارند. در گذشته ترویج و تبلیغ کتاب، حلقه مفقوده نشر بود اما امروز کتاب توسط خود مردم معرفی می‌شود و وزارتخانه نیز به برگزاری این جوایز اهتمام دارد. مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان از خرید کتاب‌های برگزیده انتخاب کتاب سال برای اهدا به مناطق محروم خبر داد و گفت: به ۱۰ منطقه محروم استان کرمان نیز حواله‌های کتاب اهدا می‌شود.

همچنین ببینید

«سووشون» به پخش نزدیک شد

«سووشون» نرگس آبیار در حالی این روزها خود را آماده پخش می‌کند که خبر از پخش بین‌المللی این سریال همزمان با انتشار در داخل کشور به گوش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *