راه‌های فرار از مالیات

بروزترین راه های قانونی فرار مالیاتی

چگونه مالیات کمتری بدهیم یا اصطلاحات مالیات را دور بزنیم؟

پرداخت مالیات یک وظیفه قانونی برای هر شخص حقیقی و حقوقی است، اما برای پرداخت مالیات عادلانه و جلوگیری از جرایم مالیاتی نیازمند رعایت نکات مالی و مالیاتی‌ست. چرا که در حقیقت صاحبان مشاغل و شرکتها و تاجران به دنبال این هستند که مالیات کمتری پرداخت کنند یا با ترفند هایی فرار مالیاتی از تخفیف‌های مالیاتی بهرمند شوند و یا حتی فرار مالیاتی کنند. در قوانین مالیاتی از یک طرف مواردی برای کاهش مالیات و تخفیف های مالیاتی پیش بینی شده و از طرف دیگر جرایم و مجازاتهای فرار مالیاتی گنجانده شده است .

پرداخت به موقع مالیات

پرداخت به موقع مالیات به شما این امکان را می دهد تا از تخفیف مالیاتی برخوردار شوید. اگر شما جزء مودیان مالیاتی خوش حساب باشید یعنی حداقل به مدت سه سال پشت سر هم در زمان مقرر اظهارنامه مالیاتی و اظهارنامه ارزش افزوده خود را تسلیم نمایید و مالیات تعیین شده را در زمان تعیین شده پرداخت کنید این مزیت به شما داده خواهد شد تا ۵ درصد کل مالیات این سه سال را در قالب تخفیف مالیاتی دریافت کرده و  تشویق و تخفیف مالیاتی شامل حال شما شود البته این میزان در حساب شما منظور میشود؛ یا چهار درصد از کل مالیات پرداخت شده در این سه سال ؛ از بدهی مالیاتی شما کسر میشود .

اسناد و مدارک هزینه ها را به صورت کاملا دقیق محاسبه و اظهار کنید

طبق قوانین مالیاتی، مالیات مودیان، در هر سال مالی متناسب با درآمد و میزان سود در عملیات های مادی محاسبه شده و از هزینه ها و استهلاک دارایی ها کسر شده و مبلغی به صورت خالص به عنوان مالیات باید بپردازند . هزینه هایی که مودیان در جریان مراوادات مالی خود داشته اند نیز از مجموع سود انها کسر شده و باقیمانده سود مبنای تعیین مالیات قرار میگیرد. اگر مودیان عزیز مدارک و سندهای مربوط به هزینه را دقیق و کامل تنظیم و تسلیم کنند ، این مبالغ از مالیات انها کسرخواهد شد . لذا ثبت دقیق و تسلیم به موقع اسناد هزینه ها برای کاهش مالیات شرکتها بسیار با اهمیت است.

محاسبه و ثبت استهلاک دارایی های مستهلک شونده

قسمتی از دارایی ها مثل ابزار ها و ماشین آلات در طی زمان بدلیل وجود استهلاک دچار کاهش ارزش شده و قیمتشان نیز کاهش یافته و در صورت ارائه مدارک دقیق محاسبه ارزش و اسناد کامل در خصوص استهلاک ؛ مودیان مالیاتی میتوانند از تخفیفات مالیاتی استفاده کرده واز امکان کاهش مالیاتی برای سازمان و شرکت خود برخوردار شوند.

اظهار مبلغ درآمد سال قبل در اظهارنامه مالیاتی سال جاری

دراظهارنامه مالیاتی ، رقم درآمد سال قبل را به عنوان درآمد امسال اظهار کنید . اگر درآمد سال جاری را کمتر از سال قبل اعلام کنید بازرسان مالیاتی اقدام به بررسی دقیق تر و جزیی تر دفاتر و اسناد و مدارک مالی شما می کنند و احتمال آن بسیار زیاد است که به رقمی بالاتر از سال قبل شما برسند لذا این به ضرر مودیان خواهد بود . پس اگر مالیات سال قبل خود را قبول دارید و آن را به صرفه می دانید همان درآمد سال قبل را در اظهارنامه سال جدید خود اعلام نمایید.

قوانین مربوط به معافیت های مالیاتی را پیگیری کنید

یکی از اتفاقات محتمل هر ساله این است که نرخ مالیات بر در آمد تغییر کند . ممکن است کم و زیاد شود یا اینکه برخی از مشاغل و خدمات از پرداخت قسمتی یا کل مالیات تعلق گرفته، معاف شوند به همین منظور بهتر است که قوانین ، تبصره ها و ابلاغیه های مالیاتی را مدام رصد کرده و همیشه اطلاعات خود را بروز کنید تا فرصت استفاده ازقوانین معافیت مالیاتی را از دست ندهید.

کوچکترین فاکتور های هزینه ها را نگه دارید

هزینه ها در تعیین مقدار مالیات موثرند. در نگهداری و ثبت همه اسناد و فاکتور های خود غافل نشوید حتی فاکتور هزینه های مربوط به صبحانه ، یا ناهاری که برای یک ماموریت بیرون از دفتر کار صرف کرده اید؛ یا فاکتور پرداخت هزینه پارکینگ و از این دست هزینه ها که ممکن است در طول سال مبلغ بالایی شده باشد ولی در صورت عدم نگهداری و غفلت از آنها این فرصت را از دست خواهید داد چون در کاهش مالیات شرکتها موثرند.

کمک به مراکز خیریه و موسسات عام المنفعه

به مراکز خیریه و موسسات عام المنفعه کمک کنید. کمک به این مراکز در تخفیف مالیاتی موثر است. فاکتور ها و اسناد مربوط به کمک خود را به این موسسات حفظ کرده و در موقع لزوم ارائه دهید .

به اشتراک گذاشتن دارایی ها و درآمدها با افراد مطمئن

دارایی ها و درآمدتان را با اعضای خانواده به اشتراک بگذارید. درآمدها و دارایی تان هر چه بالاتر باشد مالیات متعلق به آن قطعا به همان نسبت بیشتر خواهد بود لیکن شما می توانید اعضای خانواده را تحت عنوان کارکنان حقوق بگیر شرکت معرفی کرده و دارایی و درآمدتان را با ایشان به اشتراک بگذارید.

استفاده از منزلتان به عنوان دفتر کار

اگر برایتان امکان دارد از خانه خود به عنوان دفتر کار یا شرکت استفاده کنید. چنانچه منزل خود را تحت عنوان دفتر کارتان اظهار کنید بخشی از هزینه های شما ادغام شده و هزینه های مصرفی مانند هزینه آب ، برق و گاز و تلفن به عنوان هزینه های دفتر کار محسوب می شوند. ضمنا این کار میتواند موجب استفاده شما ازقوانین تخفیف مالیاتی مربوط به کسب و کار های خانگی شود .

در ادامه این مطلب به برخی از موارد مهم که موجب رد شدن دفاتر مالیاتی شده و مودیان مالیاتی را مشمول پرداخت مالیات های سنگین و جرایم مالیاتی می کنند اشاره می کنیم:

بعضی از موارد که برای جلوگیری از رد دفاتر قانونی:

پلمپ کردن دفاتر قانونی قبل از شروع سال مالی.

مهلت مقرر تسلیم اظهارنامه مالیاتی که برای اشخاص حقوقی در قوانین مالیاتی مشخص شده پایان تیر ماه سال بعد از دوره مالی مربوطه ، و برای اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه سال بعد از دوره مالی مورد نظر است.

در صورت معاملات فصلی، مجموع ارقام چهار دوره ثبت شده باید با مبالغ خرید و فروش دراظهارنامه مالیاتی ( اظهارنامه عملکرد ) مساوی شده باشد.

در هنگام تدوین دفاتر قانونی، باید به آئین نامه تحریر دفاتر توجه ویژه شود و از مخدوش شدن و آسیب دیدن دفاتر قانونی پیشگیری گردد.

ثبت ارقام در اظهارنامه مالیاتی باید مطابق با دفاتر قانونی بوده و هیچ مغایرتی وجود نداشته باشد.

برای بهرمندی و کسب اطلاع بیشتر و دقیق تراز شرایط استفاده از معافیت ها و تخفیف های مالیاتی می توانید با موسسات خدمات مالی و حسابداری مشورت کرده و مشاوره های دقیق تر ، بروزتر بگیرید.

منبع: ایلیا سیستم

همچنین ببینید

طلا باز هم ریخت

قیمت طلا در بازار به ۲ هزار و ۳۲۱ دلار رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *