درمان و پیشگیری از ترک خوردگی لب

به گزارش بهداشت نیوز ،اگر لب های شما می سوزد یا احساس ناراحتی می کنید، احتمالاً ترک خورده اند. ممکن است فکر کنید لب های ترک خورده فقط در زمستان اتفاق می افتد؛ اما لب های شما در هر زمانی از سال ممکن است خشک، دردناک و پوسته پوسته شوند.

این امر به ویژه اگر عادت به لیسیدن یا گاز گرفتن لب های خود دارید یا از محصولاتی استفاده می کنید که باعث تحریک و خشکی لب های شما می شوند صادق است.

علائم ترک خوردن لب عبارتند از:

خشکی
پوسته پوسته شدن 
خون ریزی 
سرخی 
سوزش یا احساس گزگز

علل و عوامل خطر ترک خوردگی لب
موارد مختلف می تواند باعث ترک خوردن لب ها یا احتمال بیشتر شدن آنها شود. این شامل:


هوای خشک 
هوای خشک داخل خانه 
کمبود غدد چربی در لب شما
استفاده از رژ لب یا بالم های تحریک کننده 
محصولات سخت یا خشک کننده مانند منتول، کافور یا اسید سالیسیلیک 
آفتاب زیاد
لیسیدن، لمس کردن یا چیدن بیش از حد لب هایتان 
ننوشیدن آب کافی 
نگه داشتن فلز با لب

درمان و پیشگیری از ترک خوردگی لب
لب های شما غدد چربی ندارند و تقریبا همیشه در معرض عناصر هستند. بنابراین اگر از آنها مراقبت نکنید، بهای آن را خواهید پرداخت. برای ایمن نگه داشتن آنها چه کاری می توانید انجام دهید؟

از بالم لب استفاده کنید
یک مومیایی خوب می تواند پوست ظریف لب شما را از عناصر محافظت کند. یکی را انتخاب کنید که دارای نرم کننده باشد. لیست مواد تشکیل دهنده وازلین را بررسی کنید که رطوبت را حفظ می کند و دایمتیکون که ترک ها و شکاف ها را در لب های خشک می کند. خود را به محصولاتی که کلمه بالم در آنها وجود دارد محدود نکنید. پمادهای لب نیز انتخاب خوبی هستند.

وقتی بیرون هستید از لب های خود محافظت کنید
هنگامی که دما کاهش می یابد، دست ها و پاهای خود را می پوشانید. همین کار را برای لب های خود انجام دهید هنگام بیرون رفتن در سرما از روسری یا ماسک استفاده کنید که دهان شما را بپوشاند و به یاد داشته باشید که در تمام طول سال یک کرم لب با طیف گسترده محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش انتخاب کنید.

آب بنوشید
می دانید که فواید زیادی برای بدن شما دارد. یکی از آن ها مبارزه با کم آبی است که منجر به ترک خوردن لب ها می شود.

از یک رطوبت ساز در داخل خانه استفاده کنید
این دستگاه ها رطوبت مورد نیاز لب ها و پوست را فراهم می کنند. داشتن یکی در محل کار و همچنین در خانه، به خصوص در زمستان بسیار خوب است. آن را در شب روشن کنید تا هنگام خواب پوست خود را دوباره مرطوب کنید.

لب هایتان را زبان نزنید
اگرچه ممکن است در آن زمان ایده خوبی به نظر برسد، اما کشیدن زبان روی لب‌هایتان بدترین کاری است که می‌توانید برای آنها انجام دهید. همانطور که بزاق شما خشک می شود، رطوبت بیشتری از پوست شما می گیرد. به جای آن به سراغ بالم لب خود بروید.

پوست های لب را نکشید یا گاز نگیرید
پوست لب های شما نازک و ظریف است. چیدن آن می تواند باعث خونریزی و درد آن شود، روند بهبودی را کندتر کند و باعث تحریک بیشتر شود.

لایه برداری نکنید
می تواند باعث آسیب بیشتر به لب های ترک خورده شود. در عوض، مقدار زیادی کرم یا پماد بمالید و مرطوب کننده لب استفاده کنید.

به لب هایتان گوش کنید
برخی از درمان‌ها می‌توانند بیش از آنکه فایده داشته باشند، ضرر داشته باشند. موادی مانند اکالیپتوس، منتول و کافور می توانند لب های شما را خشک یا تحریک کنند. از آنها دوری کنید، به خصوص اگر پوست خشکی دارید. اگر به روغن‌های گیاهی و مرطوب‌کننده‌هایی مانند موم زنبور عسل، کره شی، دانه کرچک و روغن سویا حساسیت دارید، به محصولات مبتنی بر ژله نفتی بروید.

به دکتر زنگ بزنید: در صورت رفع مشکل به متخصص پوست مراجعه کنید. ترک خوردنی که علیرغم استفاده منظم از مومیایی لب، التیام نمی یابد، می تواند نشانه عفونت یا مشکل جدی تری مانند سرطان یا یک بیماری پیش سرطانی به نام چیلیت اکتینیک باشد.

همچنین ببینید

راه ساده درمان یبوست پیدا شد

نوشیدن مقدار کافی آب می‌تواند سبب رفع یبوست باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *