خلوت کردن صف خرید خودرو به قیمت کارخانه

به گزارش اقتصادنیوز، شرط های خرید خودرو به قیمت کارخانه بروز رسانی شد. شورای رقابت در بخشنامه ای شرط های لازم متقاضیان برای در اختیار گرفتن محصولات شرکت های خودروساز به قیمت کارخانه را اعلام کرد.

چه کسانی شانس خرید خودرو به قیمت کارخانه را دارند؟

آن طور که از اطلاعیه شورای رقابت بر می آید اعضای این شورا در نهایت به مصوبه ای 9 بندی دست یافتند تا از این پس شرکت های خودروساز بر اساس آن نسبت به فروش محصولات خود به متقاضیان اقدام کنند.

اما در میان 9 بندی که توسط شورای رقابت لیست شده برخی از بندها برای مصرف کنندگان از جذابیت بیشتری برخوردار است و به نوعی می توان گفت همین بندها صف متقاضیانی که می توانند در طرح های فروش خودروسازان شرکت کرده و شانس خود را برای خرید خودرو به قیمت کارخانه بیازمایند از صف متقاضیانی که این امکان از آنها سلب شده، جدا شده است.

اما این بندها کدام هستند؟ بند اول مربوط به سن متقاضی است. آن طور که اعضای شورای رقابت به خودروسازان تکلیف کرده اند تنها آن دسته از متقاضیان می توانند در طرح های فروش آنها ثبت نام کنند که حداقل 18 سال سن داشته باشند.

البته تمام افرادی که حداقل 18 سال سن دارند نیز نمی توانند در این طرح های فروش نام نویسی کنند. آنها باید علاوه بر سن یاد شده، دارای گواهینامه رانندگی نیز باشند.

صف خرید خودرو خلوت می شود؟

بنابراین تا اینجای کار دو شرط داشتن گواهینامه رانندگی و 18 سال سن را می توان به عنوان دو شرط اصلی در نظر گرفت. محدودیت سومی که اعضای شورای رقابت در نظر گرفته اند تا از این مسیر صف خرید خودرو به قیمت کارخانه را خلوت کرده و راه را برای متقاضیان واقعی خرید خودرو هموار کنند فاکتور نشدن خودرو توسط ایران خودرو و سایپا در 48 ماه گذشته است.

این به آن معناست که چنانچه متقاضیان از سال 97 به بعد از شرکت های خودروساز محصولی خریداری کرده اند نمی توانند در طرح های فروش این شرکت ها دوباره ثبت نام کنند.

خودروسازان خصوصی وارد داستان خرید خودرو شدند

همچنین متقاضیان برای خرید خودرو از ایران خودرو و سایپا باید از خودروسازان خصوصی هم خودروی دریافت نکرده باشند. این محدودیت برای خرید خودرو از شرکت های خودروساز خصوصی 24 ماه در نظر گرفته شده است. ( یعنی از سال 99 به بعد از خودروسازان خصوصی محصولی دریافت نکرده باشند)

حساب وکالتی مهم است زیرا…

شرط نداشتن پلاک فعال که در ادوار گذشته مورد توجه بوده در دور جدید بروز رسانی شروط خودرو از مبدا مورد توجه شورای رقابت قرار گرفته است. متقاضیان خرید خودرو باید بخشی از مبلغ اعلامی برای خرید خودرو را در حساب وکالتی خود داشته باشند.

چنانچه قصد حضور در طرح های فروش فوری و فروش فوق العاده دارند باید 50 درصد قیمت اعلامی خودرو را در حساب خود ذخیره کرده باشند. اگر طرح عرضه پیش فروش باشد متقاضیان باید به میزانی که به عنوان پیش پرداخت از سوی خودروساز اعلام شده را در حساب خود ذخیره کنند.

بر اساس آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو مصوب سال 95 هیات وزیران، خودروسازان می توانند حداکثر تا 50 درصد از مبلغ فروش خودرو را تحت عنوان پیش پرداخت از متقاضی در هنگام ثبت نام دریافت کنند.

تکلیف خریداران خودرو روشن شد 

با توجه به بندهای اعلامی از سوی شورای رقابت می توان گفت تکلیف خریداران خودرو برای شرکت در طرح های فروش خودروسازان روشن شده است.

بی تردید افرادی که این شروط را دارا هستند به راحتی می توانند در طرح های فروش خودروسازان شرکت کرده و شانس این را داشته باشند تا خودرو را به قیمت کارخانه تحویل بگیرند. 

همچنین ببینید

آینده بازار ارز با سیگنال رئیس بانک مرکزی لو رفت

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نتایج دیپلماسی اقتصادی و گسترش روابط بانکی و تجاری با کشورهای هم پیمان و همسایه اعلام کرد: با گشایش‌های به وجود آمده، دسترسی کشور به منابع ارزی در سال جاری افزایش یافته و قدرت مدیریت بیشتری نیز بر منابع ارزی زیادی که در خارج از کشور وجود دارد، خواهیم داشت که بر افزایش تسلط بانک مرکزی بر بازار ارز، اثربخش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *