اندیمشک کجاست

سلام نو-سرویس گردشگری: در این مقاله به معرفی شهر اندیمشک و جاهای دیدنی اندیمشک می پردازیم. جهت آشنایی بیشتر با این شهر و جاذبه های دیدنی آن همراه ما باشید.

معرفی اندیمشک و تعدادی از جاهای دیدنی اندیمشک

یکی از شهر های جنوب غربی کشور، اندیمشک است و یکی از شهر های استان خوزستان محسوب می شود. در کوهپایه های زاگرس مرکزی می توانید این شهر را مشاهده کنید. این شهر در مجاورت مکان های لور و اری ترین قرار گرفته است. این دو مکان از خرابه های شهر باستانی و قدیمی کشور محسوب می شوند. به همین علت در شهر اندیمشک می توانید آثار تاریخی بسیاری مشاهده کنید. شهر اندیمشک به علت اینکه سه استان خوزستان، کرمانشاه و لرستان را به یکدیگر وصل کرده است، از شهر های مهم کشور به حساب می آید. پل صیحه، قلعه حسینی، آرامگاه محمود علی، قلعه رزه، سد کرخه، دژ سرقلا، امامزاده احمد و… تعدادی از جاهای دیدنی اندیمشک هستند که در ادامه به معرفی کامل آنها می پردازیم.

معرفی پل صیحه از جاهای دیدنی اندیمشک

پل صیحه از جمله جاهای دیدنی اندیمشک به شمار می آید. این پل تا شهر اندیمشک ۸ کیلومتر فاصله دارد. قدمت پل صیحه به دوران صفویان باز می گردد. این آثار تاریخی در سال ۱۳۷۹ شناسایی و به عنوان یکی از آثار تاریخی اندیمشک معرفی شد. پل صیحه یکی از آثار ملی محسوب می شود که به ثبت رسیده است. این پل از ۱۲ دهنه تشکیل شده است. در زمان های قدیم از این دهانه ها برای انتقال آب استفاده می کردند. از این دهانه ها برای آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می کردند. در ساخت این پل از آجر، گل، آهک و ساروج استفاده شده است. این پل با نام آباره عباس خان نیز شناخته می شود. این آثار تاریخی دارای استحکام و استقامت بسیاری می باشد.

آشنایی با قلعه حسینی

در این بخش به معرفی یکی دیگر از جاهای دیدنی اندیمشک می پردازیم. قلعه حسینی یکی از جاهای دیدنی اندیمشک است که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. با گذر از جاده ی اندیمشک به سمت پل دختر می توانید این آثار تاریخی را مشاهده کنید. قلعه حسینی در دوران صفویان ساخته شده است. قلعه حسینی در شهر اندیمشک و در روستای قلعه رزه واقع شده است. این قلعه در دو طبقه مجزا ساخته شده است که طبق تحقیقات انجام شده بر روی آن، پی برده اند که طبقه دوم آن در زمان های قدیم برای نگهبانی استفاده می کردند. در قسمت غربی قلعه حسینی، پلکان هایی ساخته شده است که با استفاده از آن می توانید به طبقه دوم بروید. در ساخت این قلعه از مصالحی مانند ساروج و سنگ لاشه استفاده شده است.

جاهای دیدنی اندیمشک

معرفی آرامگاه محمود علی از جاهای دیدنی اندیمشک

از دیگر جاهای دیدنی اندیمشک می توان به آرامگاه محمود علی اشاره کرد. این آرامگاه در روستای محمود علی واقع شده است. در بخش الوار گرمسیری اندیمشک و در روستای محمودعلی می توانید این مقبره را مشاهده کنید. آرامگاه محمود علی متعلق به قرون میانه اسلامی است. گنبد این مقبره مخروطی شکل است و از سطح مقبره تا این گنبد حدود هشت متر فاصله است. گنبد در دو طبقه ساخته شده است که دارای دو جداره مجزا می باشد. دو جداره بودن این مقبره به این معناست که فضایی بین گنبد و مقبره وجود دارد و دریچه ای نیز در آن مکان است که از طریق این دریچه می توانید وارد مقبره شوید. در مرکز این مقبره، قبر محمود علی واقع شده است. در نزدیکی این آرامگاه، گورستانی قدیمی کشف شده است. با تحقیق بر روی قبر های آن گورستان، متوجه شده اند که نوشته های بر روی قبر ها به خط کوفی هستند.

آشنایی با قلعه رزه

قلعه رزه یکی از جاهای دیدنی اندیمشک به حساب می آید. قلعه رزمانان و قلعه رزمان، نام های دیگر این آثار تاریخی هستند. در جاده ی خرم آباد به اندیمشک می توانید این قلعه را مشاهده کنید. کاروانیانی که از خرم آباد به اندیمشک در حال رفت و آمد بودند، قلعه رزه محل سکونت آنها بوده است. این آثار در دوران صفویان ساخته شده است. حسین خان والی، معمار این بنا است و در سال ۱۰۰۸ هجری قمری آن را ساخته است. این قلعه دارای ۱۴ اتاق مسکونی است. تمامی این اتاق ها به یکدیگر راه دارند. این قلعه از سنگ قلوه، ساروج و گچ ساخته شده است. در قسمت شمالی این قلعه، عمارتی دو طبقه ساخته شده است که مساحت آن کوچک تر از قلعه است.

معرفی سد کرخه از جاهای دیدنی اندیمشک

شهر اندیمشک دارای جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی بسیاری است که به معرفی شماری از آنها پرداختیم. در این بخش به معرفی یکی دیگر از جاهای دیدنی اندیمشک می پردازیم. سد کرخه یکی از جاهای دیدنی اندیمشک است. این سد تا شهر اندیمشک حدود ۲۱ کیلومتر فاصله دارد. روی رودخانه کرخه می توانید این سد را مشاهده کنید. جلوگیری از سیلاب، از مهم ترین ویژگی های این سد است. کشاورزان برای آبیاری زمین های خود از آب موجود در این سد استفاده می کنند. در اطراف این سد امکانات رفاهی برای گردشگران مهیا شده است.

امید است اطلاعات جامع و مفیدی درباره ی جاهای دیدنی اندیمشک به دست آورده باشید.

همچنین ببینید

بارش شدید باران و طوفان در این استان‌های کشور

سازمان هواشناسی از رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در نقاط مختلف کشور و همچنین مواج بودن دریای عمان خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *