حمام تاریخی علی‌ قلی‌ آقا سیصد ساله در اصفهان

سلام نو _ سرویس گردشگری: حمام علیقلی آقا به همراه مجموعه بناهای عمومی دیگر شامل مسجد، بازارچه، چهارسو و سرا از دوره صفوی به یادگار باقی مانده است. بانی این بناها علیقلی آقا از خواجگان حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بوده است.

دو کتیبه مورخ ۱۱۲۲ ق در مسجد علیقلی آقا و نقل مؤلف تاریخ اصفهان از ساخت حمام در سال ۱۱۱۲ و بالاخره تاریخ ۱۱۲۵ در انتهای وقفنامه حمام نشان می‌دهد که این بنا از آثار نیمه اول قرن دوازدهم هجری قمری است.

در سال ۱۳۷۹ به همت شهرداری منطقه ۱ حمام علیقلی آقا خریداری و از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان مرمت شده و اکنون به عنوان موزه در حال فعالیت است.این بنا به شماره ۲۲۶ در تاریخ ۲۲/۹/۱۳۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آشنایی با حمام تاریخی علی‌ قلی‌ آقا

حمام علی‌ قلی‌ آقا یا علی‌ قلی‌ آغا در منطقه بیدآباد اصفهان قرار دارد و یکی از حمام های تاریخی ایران است که در سال ۱۱۲۵ هجری قمری و در عهد صفویه ساخته شد. حمام خصوصی در خانه های قدیم وجود نداشت به همین جهت حمام های عمومی برای مردم در نظر گرفته شده بود.

به طور مثال می توان گفت در شهر کاشان فقط در خانه اشرافی عامری ها حمام خصوصی بود امّا در عوض حمام های عمومی زیادی در این شهر یافت می شد. بخش عمده ای از حمام ها در طی قرن ها از بین رفته اند و چندی معروف باقی مانده اند که از آن جمله معروف ها می توان به حمام گنجعلی خان کرمان، حمام وکیل شیراز، حمام سلطان امیر احمد کاشان و حمام علی قلی آقا اشاره نمود که امروزه از آن ها به شکل موزه نگهداری می شوند.

فضاهای منظم هندسی، بخش های مختلف مجموعه حمام را تشکیل می دهد. مجموعه حمام شامل حمام کوچک و بزرگی می شد که مربوط به دو فضای اصلی سربینه و گرمخانه بود. معماری حمام ها به گونه ای صورت گرفته بود تا حداقل ترین اتلاف انرژی را داشته باشد. آب این حمام از چاهی که منتهی به آب رودخانه زاینده رود بود تأمین می گشت.

فضاهای تاریخی حمام علی قلی آقا اصفهان شامل فضاهای اصلی، فضاهای تأسیساتی، فضاهای خدماتی و کانال های گربه رو می باشد.

حمام سیصد ساله اصفهان / جاذبه تاریخی حمام علی‌ قلی‌ آقا

زیباترین قسمت حمام مربوط به فضای سربینه است که مورد توجه بیشتر طراح بوده است. در فضای سربینه چهار حوض رویت می شود تا افراد قبل از ورود به قسمت سکو پاهای خود را وارد حوض ها نمایند و بخش های رختکن آلوده نگردد. نکته حائز اهمیت حمام علی قلی آقا این است که بخش بانوان مجزا از بخش آقایان بود و در آن به سمت کوچه باز می شد.

تزئینات و نقاشی های زیبایی از سه دوره تاریخی قاجاریه، صفویه و پهلوی در این حمام تاریخی اصفهان قابل مشاهده است که ارزش زیادی را به این بنا بخشیده است. با توجه به استناد های ارائه شده قدمت حمام علی قلی آقا اصفهان را ۳۰۸ سال بیان نموده اند.

آدرس علی قلی آقا اصفهان در منطقه بیدآباد شهر اصفهان قرار گرفته است.

علی قلی آقا که بود؟

با ورود به کوچه علی قلی آقا در اصفهان و گذشت از بازارچه ای با این نام به حمام علی قلی آقا می رسیم که اکنون به موزه تبدیل شده است. حمام علی قلی آقا اصفهان از جمله بناهای تاریخی ایران عزیزمان است که دارای معماری ارزشمندی است.

حمام سیصد ساله اصفهان / جاذبه تاریخی حمام علی‌ قلی‌ آقا

مجموعه ای از بناهای دوران صفویه در محله علی قلی آقا اصفهان رویت می شود که شامل مسجد، بازارچه، چهارسو، سرا و حمام است. بانی این مجموعه زیبا شخصی به نام علی قلی آقا می باشد. علی قلی آقا یکی از خواجگان نیکوکار حرم شاه سلطان حسین صفوی بود. متأسفانه با گذشت زمان قسمت هایی از مجموعه تاریخی علی قلی آقا اصفهان دچار تخریب گشته و به جای آن ها بناهایی دیگر احداث شده است. هم اکنون حمام علی قلی آقا به موزه مردم شناسی تبدیل گشته و مشتاقان تاریخ و تمدن ایران به این موزه زیبا سر می زنند.

همچنین ببینید

سه زائر ایرانی در مکه جان باختند

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تاکنون اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان مؤثر بوده است، افزود: امسال نسبت به سال‌های گذشته تعداد فوتی‌ها کاهش داشته و تا امروز دو زائر در مکه مکرمه و یک نفر هم در مدینه جان به جان آفرین تسلیم کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *