سفر به تنگه رِغِز

به گزارش صد آنلاین ، این تنگه یکی از زیباترین طبیعت‌ها است، که هیجان طبیعت گردی را به معنای واقعی کلمه می‌توانید در آنجا احساس کنید. جایی پر از چشمه‌های زلال آب، با آبشار‌های زیبا که صدای غرش‌های آب آن هر کسی را به وجد می‌آورد.

رِغِز نام تنگه‌ای نزدیک داراب در استان فارس است که تعداد زیادی آبشار و حوضچه دارد و این روز‌ها با گرم‌تر شدن هوا، در میان فهرست بسیاری از تور‌های طیبعت گردی جای گرفته است.

گاهی به سفر می‌رویم تا به استراحت و آرامش برسیم، گاهی هم برای تزریق هیجان به زندگیمان راهی سفر می‌شویم. تنگه‌ی رغز مقصدی، برای رسیدن به هدف دوم است! پریدن در حوضچه از ارتفاع زیاد، فرود در آبشار و شنا در آب زلال حوضچه، تجربه هاییست که هرجایی پیدا نمی‌شود.

چرا باید به دیدن تنگه رغز برویم؟
یک سفر ماجراجویانه‌ی تکرارنشدنی که پر است از شیرجه، دره‌نوردی، سنگ‌نوردی، شنا و هیجان، پیشنهادی است که نمی‌توان به راحتی از آن گذشت. سفر به تنگه رغز هم ورزش است و هم تفریح..

سفر به تنگه رِغِز، ماجراجویی پر هیجان در دل آبشار‌های اعجاب انگیز

از خرداد تا آخر مهر بهترین زمان دره‌نوردی در تنگه رغز است. در روز‌های گرم تابستان لذت پرش در حوضچه‌های پر آب خنک وصف‌ناپذیر است. پس فرصت را از دست ندهید. می‌توانید این تجربه هیجان‌انگیز را در لیست کار‌های زندگی‌تان قرار دهید. زمانی که سرچشمه‌های پر آب این تنگه، و نسیم برخاسته از آبشار‌های متعدد آن، روز‌های گرم این ماه‌های سال را برای شما به بهشتی پر از هیجان بدل می‌کنند.

برای رفتن به این تنگه‌ی زیبا بعد از این که خودتان را به استان فارس و از پس از آن به شهرستان داراب رساندید، بعد از طی یک مسیر ۳۵ کیلومتری، به گردنه‌ای به نام دراکویه خواهید رسید.

بعد از آن نیز باید مسیری خاکی را بپیمایید که در حدود ۲ ساعت وقت شما را خواهد گرفت و این را به شما می‌گوییم که ممکن است کمی برایتان خسته کننده باشد، اما بعد از تمام شدن این جاده‌ی خاکی وقت آن می‌رسد که دست به کار شوید و این بار ادامه‌ی مسیر را با پای پیاده باید بروید. بعد از کمی پیاده روی به چشمه یدک می‌رسیم و بعد از کمی سنگ نوردی و گذر از سنگ‌های بزرگ، به چشمه‌ی تنگه رغز می‌رسیم.

اگر برای بار اول می‌خواهید از این جاذبه‌ی طبیعی بازدید کنید بهتر است با تور و در کنار راهنما سفر کنید؛ چرا که باید مدت زیادی کوه نوردی، پیاده روی، دره نوردی، فرود در آبشار و پرش از ارتفاعات را تجربه کنید؛ و البته به تجهیزات گران قیمتی نیاز دارید که خرید آن‌ها برای یک بار سفر به صرفه نیست.

اما در سفر‌های بعدی می‌توان درصورت داشتن تخصص و تجهیزات کامل، بدون تور و تنها همراه با راهنمای باتجربه به سفر بروید. محلی‌ها می‌گویند که اینجا ۶۴ آبشار دارد، اما تنها ۱۴ آبشار برای گردشگران شناخته شده بوده و در بیشتر منابع تنها نام ۱۲ آبشار را خواهید دید. برای فرود از این آبشار‌ها به طناب نیاز دارید البته گفتنی است که ارتفاع فرود‌ها حداقل ۶ و حداکثر ۶۵ متر و مابقی آبشار‌ها با پرش در آب قابل گذر است. توجه داشته باشید که اگر آموزش ندیده اید، صعود و فرود از آن را امتحان نکنید.

حوضچه‌های زیر آبشار‌ها حداقل ۶ و حداکثر ۲۰ متر عمق دارند. این آبشار‌ها تا دره جنوبی ادامه می‌یابد و در نهایت به بن بست می‌رسد. شاید تا آبشار کبوتر را بتوانید بدون تجهیزات بروید، اما از بعد از آن نیاز به تجهیزات دره نوردی حرفه‌ای دارید.

اگر عاشق طبیعت و کمی هیجان هستید حداقل یکبار آنرا امتحان کنید. تا سفر بی همتا و پرهیجانی در کارنامه خود داشته باشید و به راستی مشابه رغز در این دنیا کمیاب است.

برای رفتن به تنگه رغز نیاز نیست که طبیعت گرد حرفه‌ای باشید فقط کافی است جسور باشید تا بتوانید ماجراجویی در دل کوه‌های سر به فلک کشیده، فرود از صخره‌های راست قامت، پرش در حوضچه‌های فیروزه‌ای و عمیق، خنکای نسیم رودخانه و شب مانی در داخل تنگه را تجربه کنید.

پس از یک گشت مهیج در تنگه رغز می‌توان راهی، یکی از ﮐﻬﻦﺗﺮﯾﻦ ﺷﻬﺮﻫﺎﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ به نام ﺷﻬﺮﺑﺎﺳﺘﺎﻧﯽ ﺩﺍﺭﺍﺑﮕﺮﺩ شوید، که ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﺩﺷﺖ ﻭﺳﯿﻊ” ﻫﺸﯿﻮﺍﺭ” ﻗﺮﺍﺭ دارد.

هم چنین می‌توانید به یکی از قدیمی‌ترین معابد مهم ایرانیان به نام آتشکده آذرخش هم سر بزنید. تمام دیوار‌ها این آتشکده از کوه تراشیده شده و همین موضوع باعث ظاهر منحصر به فرد آن شده است.

در آخر می‌توان میتوانید این سفر مهیج را با گشتی در شیراز که یادآور آثار تاریخی همچون تخت جمشید، پاسارگاد و باغ‌های زیبا و تماشایی مانند باغ دلگشا، باغ ارم و… است، به پایان برسانید.

همچنین ببینید

ترکیه، کشوری که برای همیشه گران شد

حالا دیگر برخلاف روال ۱۰ سال قبل، خبری از ارزانی در ترکیه نیست و گذشت آن دورانی که همسایه‌های اروپایی، حتی برای خرید غذا و لباس به ترکیه می‌رفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *