افزایش طول جاده در تالاب میقان توسط شرکت املاح ایران/ اعلام خسارات وارده به دادگاه

ایسنا/مرکزی معاون محیط طبیعی استان مرکزی گفت: شرکت معدنی املاح ایران اقدام به افزایش طول جاده در تالاب میقان کرده است که خسارات وارده در نتیجه این اقدام، برآورد و به دادگاه اعلام شده است.

زهره موسوی در گفت و گو با ایسنا در خصوص آخرین وضعیت تالاب میقان اراک و خسارات وارد شده به این منطقه بیان کرد: طبق قانون حفاظت، مدیریت و احیای مدیریت تالاب و آیین نامه اجرایی، به صراحت نوع خسارات و چگونگی نحوه برآورد خسارات بیان شده است.
وی تصر یح کرد: در این آیین نامه اجرایی آمده است که ورود یا خروج هر نوع خاک به تالاب، یک نوع خسارت محسوب می شود، سال گذشته جاده ای که شرکت معدنی املاح ایران احداث کرده بود، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت، این جاده هیچ گاه به شکل طبیعی در تالاب میقان اراک وجود نداشته است و میزان خاک وارد شده به تالاب برای افزایش طول این جاده مورد بررسی قرار گرفت تا براساس آیین نامه اجرایی موجود و فرمول جبران خسارت، خسارت وارده برآورد شود که پس از ارزیابی، به دادگاه ارجاع شد، اما هنوز نتیجه این خسارت ها اعلام نشده است.
موسوی افزود: شرکت معدنی املاح ایران، طبق قانون یک محدوده معدنی را در اختیار دارد که براساس قانون باید فقط از این محدوده برداشت کند. سال گذشته روند برداشت مورد رصد قرار گرفت و به این نظریه رسیدیم که خارج از محدوده معدنی در حال برداشت هستند که طرح دعوی صورت گرفت، اما به دلیل بارندگی، امکان برآورد محدوده معدنی و تخلف احتمالی شرکت توسط کارشناس رسمی دادگستری میسر نشد به همین دلیل، این بررسی به تیرماه امسال موکول شد و پس از بررسی، اظهار نظر کارشناسی این بود که شرکت از محدوده معدنی خود خارج نشده، البته براساس اظهار شرکت، خودروها و ماشین آلات در خارج از محدوده معدنی مستقر شده اند که به هرحال باید این استقرار در داخل محدوده معدنی صورت می گرفت.
وی با بیان اینکه در حال حاضر اعتراض محیط زیست نسبت به استقرار خودروها در خارج از محدوده معدنی شرکت املاح ایران مطرح شده است و هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم، گفت: محیط زیست به صورت جدی در تلاش است که مانع بروز هر گونه خسارت در تالاب شود. توسعه پایدار هیچ منافاتی با برداشت ندارد و باید در کنار برداشت، بهره برداری معقول و خردمندانه انجام شود، ذات معدن، برداشت است، اما می توان با اتخاذ تصمیمات و راهکارهای درست، کمترین خسارت و تخریب در منطقه ایجاد شود.
باطله ها هنوز به تالاب بازنگشته اند
معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان مرکزی با تاکید بر اینکه تالاب میقان اراک متعلق به همه مردم است، انفال است و نباید حیات آن به خطر بیفتد، افزود: یکی از موضوعاتی که بارها به شرکت معدنی املاح ایران تذکر داده شده، مسئله بازگشت باطله ها به سطح تالاب میقان است. قرار بر این بود که میزان پسماند ایجاد شده طی ۵ سال به سطح تالاب بازگردد، اما هنوز حجم بالایی باقی مانده است، از طرفی مقرر بود که پس از سال ۱۴۰۰ تمام عملیات بازگشت از طریق لوله و دوغاب باشد، که در هر بازدید از روند کار شاهد خرابی لوله ها هستیم و علت این خرابی را کمبود قدرت پمپاژ مطرح می کنند. این شرکت اخیرا به دنبال تغییر ولتاژ به منظور افزایش قدرت پمپاژ بوده و از محیط زیست درخواست اجازه کرده است.
وی در خصوص آخرین وضعیت تالاب میقان اراک بیان کرد: اخیرا تالاب میقان برای تبدیل شدن به منطقه پناهگاه حیات وحش به شورای عالی حفاظت محیط زیست معرفی و موافقت سازمان صمت نیز اخذ شده است. از منابع طبیعی نیز برای ارتقای منطقه درخواست اظهار نظر کارشناسی شده است که منتظر پاسخ هستیم.
موسوی با تاکید بر اینکه حال تالاب میقان خیلی مطلوب نیست، افزود: تالاب در صورت وجود آب زنده است، درست است که این تالاب فصلی است، اما گاهی در فصولی که باید آب وارد تالاب شود نیز از بالادست اجازه داده نمی شود و عملا تالاب درگیر چالش می شود.
پساب تصفیه خانه اراک، تنها آب ورودی به تالاب در حال حاضر
وی تصریح کرد: برای زنده بودن و حیات تالاب، باید آب در کل محدوده آبی داشته باشیم و از ۷ مجرای طبیعی آب وارد منطقه شود، امروز پساب تصفیه خانه فاضلاب اراک از طریق یک لوله فقط وارد یک بخش می شود و قطعا این میزان آب برای تالاب کافی نیست.
موسوی افزود: تا امروز بارندگی خاصی در تالاب نداشتیم و به نظر می رسد که در حال حاضر ۱۰ تا ۱۵ درصد تالاب بیشتر آب ندارد.
حضور ۱۰ هزار درنا و غاز خاکستری در تالاب
وی در خصوص حضور پرندگان مهاجر در تالاب بیان کرد: اخیرا شایعاتی مبنی بر عدم حضور پرندگان مهاجر و درناها در این منطقه مطرح شد که درست نیست، در روزهای گذشته بازدیدی از منطقه داشتیم و طبق برآورد اولیه پیش بینی شد که حدود ۵ هزار قطعه درنا و حدود ۵ هزار قطعه غاز خاکستری وارد تالاب میقان اراک شده اند.
معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: هنوز با سرمای شدیدی روبرو نشده ایم و به نظر نمی رسد که در عرض های شمالی و سیبری و روسیه نیز سرمای خاصی پدیدار شده باشد که مهاجرت پرندگان صورت گیرد، اما پیش بینی می شود با سرد شدن هوا جمعیت درناها در میقان افزایش یابد.

همچنین ببینید

سه زائر ایرانی در مکه جان باختند

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تاکنون اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان مؤثر بوده است، افزود: امسال نسبت به سال‌های گذشته تعداد فوتی‌ها کاهش داشته و تا امروز دو زائر در مکه مکرمه و یک نفر هم در مدینه جان به جان آفرین تسلیم کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *