سینما دانش آموز؛ سالنی با امکانات پخش فیلم/ اردوهای یک روزه دانش آموزی در کانون پرورش فکری

بنا بر اعلام مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارای ۱۴۵ «سینما دانش آموز» برای اکران فیلم برای دانش آموزان است.

به گزارش ایسنا، حامد علامتی با حضور در شبکه آموزش سیما، اظهار کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارای فعالیت‌های شصت گانه و رایگان در مراکز خود است که امکان امانت کتاب، آموش هنرهای تجسمی و امکان پخش فیلم از جمله این خدمات است.
وی با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارای «سینما دانش آموز» است، ادامه داد: ما ۱۴۵ سالن سینما داریم که گرچه این سالن‌ها سینمایی نیستند اما امکانات پخش فیلم سینمایی را دارند و ما در حال تجهیز این سالن‌ها هستیم.
به گفته علامتی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیش از هزار مرکز فرهنگی و هنری و ادبی در سراسر کشور و در ۳۲ استان و بیش از ۱۲۵ مرکز سیار برای خدمت رسانی به روستاها دارد.
مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره راه اندازی و اجرای طرح «کانون مدرسه» نیز توضیح داد: این طرح در سال‌های قبل هم وجود داشته است اما وزیر فعلی آموزش و پرورش دستور ویژه برای اجرای این طرح دادند. کار تیمی در این راستا رخ داد، این طرح با محوریت کانون و با همکاری معاونت پرورشی و آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و نیز سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اتفاق می‌افتد. بر اساس این طرح هزار مرکز ما تمام مدارس اطراف خود را تحت پوشش قرار می دهند؛ به این صورت که با هماهنگی اولیا مدرسه و مراکز ما، دانش آموزان در قالب اردو یک روزه تربیتی به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌روند و حدود شش ساعت مهمان مربیان ما در کانون هستند. در این شش ساعت فعالیت‌های مختلف شصت گانه اعم از تئاتر، کتاب خوانیف قصه گویی و پخش فیلم تدارک دیده شده است.
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کتاب هایی را از طریق پست به نقاطی از کشور و در جاهایی از کشور که اصلا کتابخانه وجود ندارد، ارسال می‌کند، افزود: ما مراکز پستی برای چنین مناطقی که اصلا کتابحانه در آنها وجود ندارد، داریم. بیش از ۵۰۰۰ مربی در کانون پرورش فکری در ساحت های هنری، ادبی و فرهنگی مشغول فعالیت هستند و علاوه بر آن برای روستاها، مناطق محروم و حاشیه شهرها مربیان سیار داریم.
بنا بر اظهارات علامتی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حدود ۳۰۰۰ عنوان کتاب کودک و نوجوان و بالای ۹ میلیون جلد کتاب و ۴۰ هکتار کتابخانه برای کودکان و نوجوانان دارد و خدمات این کانون شامل کودکان و نوجوانان چهار ساله تا ۱۸ ساله می‌شود. مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همچنین این را هم گفت که خدمات شصت گانه مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شهرهای بزرگ و کوچک به صورت رایگان ارائه میَ ود اما از یک سطحی به بعد که این خدمات و آموزش‌ها حالت نیمه حرفه‌ای به خود می‌گیرند، با رقم کمتری ارائه می شوند.
وی با بیان اینکه ارسال کتاب رایگان از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مناطق محروم جزو سیاست‌های دولت سیزدهم است، ادامه داد: ما در یک سال اخیر سه میلیون جلد کتاب چاپ کردیم که این رقم در طول هفت سال قبل بی نظیر بوده است. ۳۵۰ عنوان کتاب تجدید چاپ و  ۱۵۰ عنوان کتاب چاپ اول داشتیم و حدود ۳۰ میلیارد برای این امر هزینه شد. این امر در دو گستره رخ داد اول آنکه این کتب در مراکز ما در اختیار بچه ها قرار می‌گیرد و دوم اینکه از این تعداد کتاب، تعداد قابل توجهی به صورت رایگان برای مراکزی که در مناطق کم برخوردار و حاشیه شهرها با کودکان کار می‌کنند، اهدا شد.  علامتی همچنین در بخش دیگر سخنان خود به خدمات قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود: بیست و پنجمین دوره جشنواره بین المللی قصه گویی آغاز شده و اختتامیه آن شب یلدا برگزار می شود. در این جشنواره افراد 12 ساله به بالا قصه گویی می‌کنند. این جشنواره ثبت ملی شده و هم اکنون در مرحله استانی در حال برگزاری است. حدود ۱۷ هزار اثر به این جشنواره ارسال شده که داوری می‌شوند. همچنین سیزدهمین دوره جشنواره پویانمایی تهران اسفندماه برگزار م‌شود. در این راستا تا این لحظه بیش از ۱۸۰۰ اثر پویانمایی به دست ما رسیده است که از این تعداد ۱۱۰۰ اثر بین المللی و حدود ۷۰۰ اثر داخلی است.   وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به تولید انیمیشن «بچه زرنگ» توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تصریح کرد: رکورد پر فروش ترین فیلم پویانمایی کودک در تاریخ ایران را با «بچه زرنگ» شکستیم. تا کنون این رکورد ۲۳ میلیارد تومان در شش الی هفت ماه فروش بوده است اما ما در حدود ۴۵ روز با اکران «بچه زرنگ» تا این لحظه ۳۵ میلیارد تومان فروش داشته ایم و پیش بینی می‌کنیم پر مخاطب ترین باشیم. طی این ۴۵ روز نیز در رتبه سوم فروش قرار داریم. اکران صبح «بچه زرنگ» برای مدارس هماهنگ شده است و معاونت پرورشی مدارس می‌توانند نزدیک ترین سینما را انتاب و با ۵۰ درصد تخفیف انیمیشن «بچه زرنگ» را برای تماشای دانش آموزان انتخاب کنند. از سوی دیگر حدود ۱۲ میلیارد تراکنش مالی ما برای نوشت افزار بچه زرنگ بوده است و بازی آن را نیز طی هفته های آینده رونمایی می‌کنیم.

همچنین ببینید

جودوکاری که در بالگرد رییس جمهور بود و شهید شد

سید مهدی موسوی از جودوکاران استان تهران در پی حادثه بالگرد رئیس جمهور به شهادت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *