دستورالعمل حفاظت و نگهداری از کتاب درسی پایه اول دبیرستان یک شهید گمنام که در محل تفحص مربوط به منطقه عملیاتی شلمچه کشف شده بود، از سوی اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تهیه و به وزارت آموزش و پرورش تحویل شد.

مرمت کتاب درسی تفحص شده از مزار یک شهید گمنام در کتابخانه ملی

دستورالعمل حفاظت و نگهداری از کتاب درسی پایه اول دبیرستان یک شهید گمنام که در محل تفحص مربوط به منطقه عملیاتی شلمچه کشف شده بود، از سوی اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تهیه و به وزارت آموزش و پرورش تحویل شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب درسی پایه اول دبیرستان که همراه یک شهید گمنام بوده، در منطقه عملیاتی شلمچه متعلق به 43 سال گذشته، حدود چهارماه پیش حین تفحص در این منطقه کشف و برای انجام اقدامات حفاظتی و نگهداری به کارشناسی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سپرده شد که پس از انجام و تهیه دستورالعمل لازمه به وزارتخانه آموزش و پرورش برگردانده شد.
محمد حدادی مدیرکل اداره مرمت و حفاظت سازمان درباره چگونگی مرمت این کتاب درسی متعلق به شهید گمنام گفت: اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در طول سال بیش از 150 کتاب خطی و چاپی مرمت می‌کند. اما انجام اقدامات حفاظتی این کتاب تفاوت‌هایی با دیگر آثاری که تاکنون مرمت شده است، داشت.
وی ادامه داد: نخستین تفاوت در شیوه به دست آمدن این اثر ماندگار بود. زیرا این کتاب به مدت 43 سال زیر خاک بود که شیوه های حفاظت و نگهداری آن با دیگر آثار متفاوت بود و نکته دیگر اینکه کتاب درسی مرمت شده متعلق به یک شهید گمنام است که این موضوع  اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد. ضمن اینکه هر یادگاری دیگری از شهدای بزرگوار مانند وصیت نامه، کتاب، لباس و غیره برای انجام دستورالعمل حفاظتی و نگهداری به سازمان سپرده شود؛ با شیوه خاص تمامی مراحل از جمله آفت زدایی، غبارزدایی، ضد عفونی و … روی آن انجام می‌شود.
اهدای جایزه ادبی و تاریخی استاد انوار به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
مدیرکل اداره مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: تقریبا اکثر برگ‌های کتاب سالم بود و تنها مرمت مختصری بر آن انجام شد که در یک شناسنامه حفاظتی مراحل بعدی برای نگهداری بهینه این اثرماندگار ذکر شده است. نکته دیگر توجه به این موضوع بود که برای اجرای دستورالعمل حفاظت و نگهداری این اثر وارد فاز بازسازی و مرمت مانند دیگر کتاب‌ها نشدیم تا ارزش معنوی و اصالت ساختاری این کتاب حفظ شود.
لازم به توضیح است، علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حجت الاسلام والمسلمین علی لطیفی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش، مهدی جلالی معاون دفتر تالیف کتب ابتدایی و نظری، عینی رئیس اداره کتابخانه پژوهش و برنامه‌ریزی، سیدهادی موسوی سرپرست معاونت اسناد ملی، فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع دیجیتال، محمدعباسی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع در این نشست حضور داشتند.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

«سووشون» به پخش نزدیک شد

«سووشون» نرگس آبیار در حالی این روزها خود را آماده پخش می‌کند که خبر از پخش بین‌المللی این سریال همزمان با انتشار در داخل کشور به گوش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *