ارائه کالابرگ الکترونیکی به معنای حذف یارانه‌های نقدی نیست

رئیس مجلس گفت: در طول اجرای برنامه هفتم توسعه مبنای سیاست‌های کمک معیشتی به اقشار آسیب‌پذیر باید توزیع کالابرگ الکترونیکی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بندی از لایحه برنامه هفتم توسعه مبنی بر لزوم دولت برای ارائه بسته معیشتی در قالب کالابرگ الکترونیکی به اقشار کم درآمد جامعه، اظهار داشت: منظور مجلس شورای اسلامی از این بند این نیست که یارانه‌های نقدی حذف شود و مجلس به هیچ عنوان این نظر را ندارد.
وی متذکر شد: ما در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با پیشنهاد دولت و موافقت مجلس شورای اسلامی، دولت را مجاز کردیم که ارز ترجیحی را حذف کند اما اگر ارز ترجیحی حذف شد، حتماً کالابرگ الکترونیکی جایگزین آن شود اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و اشکالاتی به وجود آمد.
قالیباف ادامه داد: نزدیک به دو دهه تورم بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است و بر این اساس ما الان مصوب کردیم اگر دولت قصد دارد به خانواده‌های کم درآمد در این شرایط تورمی کمک کند، از طریق یارانه نقدی نباشد چرا که یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ تومانی مشکل مردم را حل نمی‌کند و در قالب کالابرگ به معیشت مردم کمک شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: الان به حدود ۸۰ میلیون نفر یارانه نقدی می‌دهیم، در حالی که قانون فقط هفت دهک را مکلف کرده است. بر اساس آمار فقط نیم دهک جامعه یارانه نمی‌گیرند.
قالیباف با بیان اینکه به هیچ عنوان مدنظر مجلس نیست که یارانه نقدی قطع شود،  تاکید کرد: حرف مجلس شورای اسلامی این است که دولت در طول برنامه، سیاست کمک معیشتی به مردم را بر مبنای کالابرگ قرار دهد و بر اساس آزمون وسع، افراد کم درآمد جامعه شناسایی و کالابرگ الکترونیکی دریافت کنند.
وی اظهار داشت: اگر قرار است کمک معیشتی به افراد شود، باید در قالب کالابرگ باشد نه اینکه مجدداً یارانه اضافه شود.

همچنین ببینید

محمود احمدی نژاد قول کاندیداتوری داد؟

رئیس دولت های نهم و دهم درباره کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید خیلی با دقت و مطالعه و بررسی همه جانبه تصمیم بگیرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *