آخرین دور از بازی‌های مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۴ در حالی آغاز می‌شود که هنوز چهره هشت تیم صعود کننده دیگر به مرحله نهایی رقابت‌ها مشخص نشده است.

اما و اگرهای دور آخر مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۴؛ شمارش معکوس برای صعود ایتالیا و کرواسی

آخرین دور از بازی‌های مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۴ در حالی آغاز می‌شود که هنوز چهره هشت تیم صعود کننده دیگر به مرحله نهایی رقابت‌ها مشخص نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دور دهم و پایانی بازی‌های مرحله انتخابی جام ملت‌های اروپا (یورو 2024) از امشب (یکشنبه) آغاز می‌شود. این دور تا روز سه‌شنبه ادامه خواهد داشت در پایان این بازی‌ها تمام تیم‌های که به صورت مستقیم به مرحله نهایی صعود می‌کنند، مشخص خواهند شد.
تا امروز به جز آلمان میزبان، تیم‌های ملی آلبانی، اتریش، بلژیک، دانمارک، انگلیس، فرانسه، مجارستان، هلند، پرتغال، رومانی، اسکاتلند، اسلواکی، اسپانیا، سوئیس و ترکیه صعودشان را قطعی کرده‌اند. تنها در گروه‌های C، D، E، G و H هنوز چهره دومین تیم‌های صعود کننده مشخص نشده است. پس از مشخص شدن تمام تیم‌های صعود کننده از مرحله گروهی، کار به مرحله پلی‌آف کشیده خواهد شد، جایی که بهترین تیم‌های سوم و تیم‌های دارای سهمیه لیگ ملت‌های اروپا (تیم‌هایی که در لیگ ملت‌های اروپا بهترین نتایج را گرفته‌اند اما نتوانسته‌اند به یورو 2024 صعود کنند) فرصتی مجدد برای کسب جواز صعود خواهند داشت.
صعود هلند، رومانی و سوئیس/ فرانسه به حریفش 14 گل زد!
کرواسی، ایتالیا، قزاقستان و صربستان چهار تیمی هستند که در صورت عدم صعود مستقیم به مرحله نهایی، صرفنظر از هر جایگاهی که در گروه‌های خود داشته باشند، به سبب نتایج‌شان در لیگ ملت‌های اروپا به پلی‌آف یورو 2024 خواهند رفت. این در حالیست که تیم‌ها بوسنی و هرزگوین، فنلاند، گرجستان، یونان، رژیم اشغالگر قدس، لوکزامبورگ و لهستان هم به عنوان بهترین تیم‌های سوم مرحله گروهی، به پلی‌آف راه یافته‌اند.
در گروه C نبرد میان ایتالیا و اکراینی است که برای صعود در یک نبرد حیاتی رودروی یکدیگر قرار می‌گیرند. این بازی فردا شب از ساعت 23:15 به وقت تهران در شهر لورکوزن آلمان به عنوان زمین بی‌طرف برای میزبانی اوکراینی‌ها برگزار خواهد شد و ایتالیا با کسب یک تساوی هم صعود می‌کند. آتزوری تنها در صورت شکست از صعود مستقیم باز خواهد ماند که در آن صورت هم به سبب عملکرد خوبش در لیگ ملت‌های اروپا، رفتنش به پلی‌آف یورو 2024 تضمین شده است.
در ادامه به تفکیک وضعیت هر کدام از گروه‌ها را بررسی می‌کنیم:
گروه A
صعود تیم‌های اسپانیا و اسکاتلند از این گروه قطعی شده است اما هنوز رقابت میان این دو تیم برای تصاحب عنوان سرگروه و قرار گرفتن در سید نخست قرعه‌کشی مرحله نهایی ادامه دارد. سایر تیم‌های این گروه، نروژ (سوم)، گرجستان (چهارم) و قبرس (پنجم) هیچ شانسی برای حضور در یورو ندارند.

گروه B
از این گروه، تیم‌های ملی فرانسه و هلند صعود کرده‌اند و فرانسوی‌ها هم از بابت سرگروهی مطمئن شده‌اند. یونان رده سومی پلی‌آف رفته اما کار دیگر تیم‌های گروه یعنی ایرلند (چهارم) و جبل‌الطارق (پنجم) تمام شده است.

گروه C
تیم ملی انگلیس صعودش را به عنوان سرگروه تضمین کرده اما ایتالیای رده دومی و اوکراین رده سومی هر دو با 13 امتیاز هنوز شانس صعود مستقیم دارند. ایتالیا با کسب یک امتیاز در خانه اوکراین صعود می‌کند اما اوکراین باید ایتالیا را شکست دهد تا صعود کند. ایتالیا اگر ببازد از طریق پلی‌آف شانس صعود خواهد داشت اما اوکراین در صورت شکست یا تساوی، حذف خواهد شد. این اتفاق پیش از این برای مقدونیه شمالی رده چهارمی و مالت رده پنجمی رخ داده است.

گروه D از این گروه ترکیه صعودش را مسجل کرده است. کرواسی هم در صورت پیروزی مقابل ارمنستان بدون توجه به نتایج سایر بازی‌ها صعود می‌کند. ناکامی ولز رده سومی برای غلبه بر ترکیه نیز کرواسی را به مرحله نهایی خواهد فرستاد. در صورتی که هیچ یک از این دو اتفاق رخ ندهد، کروات‌ها باز هم شانس صعود خواهند داشت چرا که حضورشان در پلی‌آف تضمین شده است.
اگر کرواسی به صورت مستقیم صعود کند، ولز نیز مانند ارمنستان و لتونی در حسرت صعود باقی خواهد ماند.
همچنین اگر کرواسی سه‌شنبه شب در خانه بر ارمنستان غلبه کند و در بازی همزمان ترکیه در خانه ولز شکست بخورد، کرواسی سرگروه خواهد شد.

گروه E آلبانی اولین تیم صعود کننده از این گروه لقب گرفته است. جمهوری چک رده دومی نیز تنها با نباختن به مولداوی صعود می‌کند. لهستان رده سومی شانسی برای صعود مستقیم ندارد اما حضورش در پلی‌‌آف تضمین شده است. مولداوی رده چهارمی در صورت پیروزی مقابل چک به عنوان تیم دوم صعود می‌کند. جزایر فاروی قعرنشین هم هیچ شانسی برای صعود ندارد. پیروزی آلبانی مقابل جزایر فارو که بسیار محتمل است و حتی تساوی در این بازی، سرگروهی آلبانیایی‌ها را قطعی خواهد کرد. تنها شکست آلبانی و پیروزی چک، حکم به سرگروهی چک خواهد داد.

گروه F در این گروه اتریش صدرنشین و بلژیک رده دومی، صعودشان را قطعی کرده‌اند اما رقابت آنها برای تصاحب عنوان سرگروهی ادامه دارد. سایر تیم‌های گروه، سوئد (سوم)، آذربایجان (چهارم) و استونی (پنجم) حذف شده‌اند. بلژیک در صورت پیروزی در بازی امشب خود برابر آذربایجان در بروکسل، صدر جدول و عنوان سرگروهی را از چنگ اتریش درخواهد آورد.

گروه G تیم ملی مجارستان اولین صعود کننده از این گروه بوده اما هنوز سرگروهی‌اش قطعی نشده است. این اتفاق با پیروزی خانگی امروز این تیم مقابل مونته‌‌نگرو رخ خواهد داد که در آن صورت صعود صربستان هم به عنوان تیم دوم قطعی خواهد شد. صربستان اما بدون توجه به نتیجه این بازی و با کسب پیروزی در بازی همزمان مقابل بلغارستان می‌تواند صعودش را قطعی کند. مونته‌‌نگروی رده سومی تنها در شرایطی صعود می‌کند که مجارستان را شکست دهد و صربستان هم در خانه به بلغارستان ببازد. سایر تیم‌های گروه، یعنی لیتوانی و بلغارستان حذف شده‌اند.

گروه H در این گروه دانمارک صدرنشین صعودش را به عنوان سرگروه قطعی کرده است. اسلوونی هم در صورت نباختن به قزاقستان صعود می‌کند. قزاقستان رده سومی اما برای صعود باید اسلوونی را شکست دهد. در غیر این‌ صورت قزاق‌ها به پلی‌آف خواهند رفت. فنلاند رده چهارمی شانسی برای صعود مستقیم ندارد اما این تیم هم مانند قزاقستان به پلی‌آف می‌رود. ایرلند شمالی رده پنجمی و سن‌مارینو هم حذف شده‌اند.

گروه I در این گروه صعود رومانی صدرنشین و سوئیس رده دومی قطعی شده اما سرگروه هنوز مشخص نیست اما نتیجه بازی رودرروی دو تیم که سه‌شنبه شب برگزار می‌شود، سرگروه را مشخص می‌کند. رومانی با نباختن و سوئیس تنها با پیروزی در خانه حریف صدرنشین می‌شود.
همچنین رژیم اشغالگر قدس در رده سوم شانسی برای صعود مستقیم ندارد اما به پلی‌آف می‌رود. کوزووی رده چهارمی، بلاروس رده پنجمی و آندورای رده ششمی هم حذف شده‌اند.

گروه J در آخرین گروه، پرتغال 27 امتیازی صعودش را به عنوان سرگروه و اسلواکی 19 امتیازی به عنوان تیم دوم صعودشان را قطعی کرده‌اند. تیم‌های لوکزامبورگ (سوم) و بوسنی (پنجم) هم به پلی‌آف می‌روند. ایسلند رده چهارمی و لیختن‌اشتاین رده ششمی نیز حذف شده‌اند.

انتهای پیام/

همچنین ببینید

خبر خوش برای والیبال ایران

ایران بعد از ۱۵ باخت پیاپی در لیگ ملت‌ها در آزمونی دشوار برابر آمریکا قرار خواهد گرفت و نکته حائز اهمیت برای ایران این است که خیال ملی‌پوشان برای ماندن در لیگ ملت ها فعلا راحت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *