معاون مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو در نخستین جشنواره خیرین آبرسان استان همدان و تقدیر از ۴۰ خیر آبرسان شهرستان بهار گفت: از آغاز به کار مجمع خیرین آبرسان تا کنون بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار برای ۲ هزار روستا تامین است.

هزار میلیارد تومان کمک خیرین آبرسان کشور به ۲ هزار روستا در دولت سیزدهم

معاون مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو در نخستین جشنواره خیرین آبرسان استان همدان و تقدیر از ۴۰ خیر آبرسان شهرستان بهار گفت: از آغاز به کار مجمع خیرین آبرسان تا کنون بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار برای ۲ هزار روستا تامین است.

به گزارش خبرگزاری برنا، در نخستین جشنواره خیرین آبرسان استان همدان و تقدیر از 40 خیر آبرسان شهرستان بهار مهدی خان احمدی معاون مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو با تأکید بر اینکه با آغاز به کار دولت سیزدهم مجمع خیرین آبرسان کشور تشکیل و سپس در 31 استان نیز تشکیل شده و آغاز به کار کرده است، گفت: بیش از هزار میلیاردتومان از طریق آنها جهت آبرسانی جمع آوری و برای 2هزار روستا هزینه آبرسانی شده است.
خان احمدی با بیان اینکه باید بانک اطلاعاتی خیرین آب باید تهیه شود، تاکید کرد: باید تعهداتی که بین خیرین و مجمع صورت می‌گیرد حتماً در جایی که تفاهم شده مورداستفاده قرار گیرد.
وی تأکید کرد: وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی اصلاً مناسب نیست و از 60 هزار روستای کشور بیش از 20هزار روستا دچار تنش آبی هستند و 5هزار روستا فاقد آب و زیرساخت‌ های آبرسانی هستند که خوب است خیرین با اهدای زمین، پول و … کمک کنند.
مدیرعامل مجمع خیرین آبرسان استان همدان با اشاره به اهداف مجمع در استان‌های کشور گفت: همدان پیشتاز در تشکیل مجمع خیرین آبرسان کشور است و با هدف آبرسانی به مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته در بخش شهری و روستایی تشکیل شده است.
راضیه کرمی با تأکید بر اینکه کلیه فعالیت‌های مجمع غیرسیاسی، غیرانتفاعی و غیردولتی است، گفت: عمران و آبادانی با رعایت قوانین، با استفاده از جذب مشارکت‌های مردمی در تامین منابع مالی جهت آبرسانی به مناطق محروم با همکاری شرکت آبفا و تلاش برای ارتقای سلامت آب آشامیدنی مناطق محروم و ساماندهی کمک‌های مردمی و مشارکت خیرین و همچنین کمک به مستمندان و حمایت از اقشار کم‌درآمد جهت خرید انشعاب آب و فاضلاب هدف این مجمع است.
وی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان پیش از این نیز از ظرفیت خیرین و نیک‌اندیشان بهره برده است، اظهار کرد: خیرین با اهدای زمین، تامین اعتبار حفر و تجهیز چاه، اجرای خط انتقال و شبکه آب و همچنین خریداری انشعاب جهت روستاهای محروم یاری‌رسان شرکت در امر سقایی بوده است.
مدیرعامل مجمع خیرین آبرسان استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر بنیاد علوی و بنیاد نیکوکاری حاج علی‌اکبر ابراهیمی در حال اجرای بخشی از پروژه‌ها در استان هستند، اظهار کرد: با تلاش مجمع خیرین از این بنیاد اعتبارات قابل توجهی گرفته شده است.
فرهاد بختیاری‌فر مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان هم گفت: در ایران 94درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی است و 2درصد در بخش صنعت و 4درصد نیز به مصرف شرب می‌رسد، اما در بسیاری از کشورها 30درصد از آب برای بخش کشاورزی، 60درصد صنایع و 10درصد هم برای شرب مصرف می‌شود.
بختیاری‌فر با بیان اینکه دیگر نباید انتظار داشته باشیم بارش‌های سیل آسا و حتی 250میلیمتر بارش در سال داشته باشیم، ادامه داد: استاندارد سرانه مصرف آب به ازای هر نفر در شبانه‌روز 150لیتر است، اما این میزان برای هر نفر در همدان حدود 197 تا 200لیتر است و این یعنی شهروندان همدانی 50لیتر اضافه‌مصرف دارند.
مدیرعامل آبفای استان همدان تأکید کرد: همه ما باید برای اصلاح الگوی مصرف تلاش کنیم، کشاورزان با تغییر الگوی کشت مناسب و شهروندان نیز با تغییر الگوی مصرف باید از ذخایر آبی محافظت کنیم.
بختیاری‌فر با تأکید بر اینکه برای کشور عزیزمان امنیت غذایی از اولویت بالایی برخوردار است و بر اساس حفظ آن باید برنامه‌ریزی کنیم، ادامه داد: سفره‌های آب زیرزمینی شهرستان بهار پایین آمده و هر سال پایین‌تر می‌آیند، 8حلقه چاهی که در گنج‌تپه داشتیم دیگر 50لیتر در ثانیه هم آب ندارند و حوالی آنها به دشت ممنوعه بحرانی تبدیل شده است، اما با این حال در زمین‌های آن کشت‌های پرآب بر مانند سیب‌زمینی و هندوانه انجام می‌شود.
وی اظهار کرد: 66 روستای شهرستان بهار عمدتاً در حاشیه دشت قراردارند و دچار افت آب‌های زیرزمینی هستند و 14روستا نیز در تابستان سال‌جاری با تانکر آبرسانی می‌شدند.بختیاری‌فر گفت: در همدان با تغییرات اقلیمی و کاهش بارش مواجه هستیم، پس باید خودمان را برای روزهای سخت‌تر آماده کنیم.
در این جشنواره پس از اینکه اسامی روستاهایی که برای تأمین آب، نیاز به کمک‌های خیرینه داشتند اعلام شد خسروی از روستای دهنجرد به‌طور نمادین در جهت اهداف مجمع خیرین آبرسان استان همدان مبلغی را برای آغاز کمک دیگر خیرین حاضر در مراسم، اهدا کرد.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

متقاضیان دریافت کارت سوخت بخوانند

اقتصاد ۱۰۰- مدیرعامل شرکت پژوهش و توسعه ناجی بنیاد تعاون فراجا از همکاری فراجا با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی خبر داد و گفت: هماهنگی‌‌ها و بررسی‌های لازم انجام شده و در نهایت تا نیمه اردیبهشت ماه این سامانه (درخواست اینترنتی صدور کارت سوخت) آماده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *