یک افشاگری درباره آثار برگشتی از آمریکا

استادان برجسته دانشگاهی در فرانسه و بریتانیا اعلام کردند آثار تاریخی رومی که از آمریکا به لبنان بازگردانده شده، جعلی هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، بر اساس ادعاهای مطرح‌شده توسط «جمیلا فلاگی» از دانشگاه گرونوبل فرانسه، هشت موزاییکی که مقامات آمریکایی اخیراً به لبنان بازگردانده‌اند، آن چیزی نیست که به نظر می‌رسد.
او مدعی شده شواهدی را کشف کرده است که نشان می‌دهد جاعلان، طرح‌هایی را از موزاییک‌های اصلی در مکان‌های باستان‌شناسی یا موزه‌های سیسیل، تونس، الجزایر و ترکیه کپی کرده‌اند. این محقق می‌گوید: «هشت موزائیک از ۹ موزائیک «بازگردانده‌شده» تقلبی بودند که تشخیص آن‌ها نسبتاً آسان است، زیرا مدل‌های مورد استفاده، موزائیک‌های معروف هستند.»
این محقق به موزائیکی اشاره کرده است که یک «غول آنگویپد» را به تصویر می‌کشد و معتقد است بر اساس بخشی از موزائیک‌های معروف در سیسیل که یک سایت میراث جهانی یونسکوست، کپی شده است.
او همچنین کشف کرده است که موزائیکی از نپتون و آمفیتریت از روی مدل اصلی موزائیکی که در کنستانتین الجزایر یافت شده و از اواسط قرن نوزدهم در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود، کپی شده است. از دیگر موزائیک‌هایی که به لبنان بازگردانده شده‌اند، نیز تنها یک نمونه وجود دارد که جاعلان از یک موزائیک واقعی از لبنان الهام گرفته‌اند که تصویری معروف از باخوس در موزه ملی بیروت است.
«کریستوس سیروگیانیس» استاد مدعو دانشگاه کمبریج و متخصص برجسته در شبکه‌های قاچاق آثار باستانی غارت‌شده نیز معتقد است که این شواهد غیرقابل انکار هستند و در صورتی که این افشاگری درست باشد این موضوع برای دفتر دادستان منطقه منهتن که بازگرداندن آثار باستانی به لبنان را در هفتم سپتامبر اعلام کرده بود، بسیار شرم‌آور خواهد بود.
در بیانیه رسانه‌ای که در زمان استرداد این آثار منتشر شد آمده است که ۹ موزائیک موجود در میان ده‌ها اثر باستانی خاورمیانه و شمال آفریقا هستند که گفته می‌شود توسط یک قاچاقچی لبنانی آثار باستانی به نیویورک آورده شده بودند.
«سیروگیانیس» ادعا می‌کند: «حتی اگر متخصص نباشید، اگر آثار تقلبی را در کنار موزائیک اصلی قرار دهید، می‌بینید که چقدر شبیه هم هستند، اگرچه کیفیت آن‌ها در واقع خوب نیست. جاعلان مرتکب اشتباه شده‌اند و از موزائیک‌های معروف کپی کرده‌اند که تصاویر آن‌ها به طور گسترده توسط گردشگران گرفته شده و در اینترنت و نشریات دانشگاهی موجود است.
«کریستوس سیروگیانیس»  که تحقیقات درباره قاچاق غیرقانونی آثار باستانی را برای کرسی یونسکو در مورد تهدیدات میراث فرهنگی در دانشگاه «ایون» یونان رهبری می‌کند، در طول ۱۷ سال، بیش از ۱۷۰۰ شیء غارت‌شده را شناسایی کرده و به مقامات پلیس و دولت‌ها هشدار داده و به بازگرداندن این آثار کمک کرده است.
سخنگوی دادستانی منهتن این اتهامات را رد و عنوان کرده است که برای بازگرداندن این آثار باستانی، دادگاه باید شواهد ما را ارزیابی می‌کرد، که شامل تحلیل‌های کارشناسی درباره اصالت آن‌ها و جزئیات مهم درباره نحوه قاچاق غیرقانونی آن‌ها بود. دادگاه بر اساس شواهدی دریافته است که این آثار معتبر و اصل هستند.

همچنین ببینید

صداوسیما یادبودی برای پروانه معصومی برگزار می‌کند

آیین ترحیم پروانه معصومی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون در مسجد بلال صداوسیما برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *