رونمایی از شاهکار خودروسازی در ایران

رضوانی، یک شرکت تیونر معروف با موسس ایرانی آمریکایی، که نامی آشنا بین دنبال‌کنندگان اخبار خودرو در ایران دارد، با ساخته‌های جذاب خود مانند تانک رضوانی، رضوانی ونجنس و رضوانی بیست شناخته می‌شود. اخیراً، رضوانی از محصول جدید خود به نام رترو RR۱ رونمایی کرده است که در واقع بر پایه پورشه ۹۱۱ نسل هشتمی (۹۹۲) توسعه یافته و در سه نسخه با خروجی‌های متفاوت عرضه می‌شود.

رترو RR1 صرف نظر از نسخه بدنه فیبر کربنی جدیدی دارد که تحت تاثیر از خودرو مسابقه‌ای پورشه 935 در مسابقات کرمر دهه ۷۰ میلادی طراحی شده است. این سبک طراحی را خصوصاً در نمای جلو این خودرو می‌توان مشاهده کرد. المان جذاب دیگری که در نمای بیرونی به چشم می‌خورد، تغییر فرم چراغ‌های جلو است. چراغ‌های گِرد نمادین پورشه حالا جای خود را به چراغ‌های باریک مستطیلی داده‌اند. این چراغ‌های جدید همچنین در نمای جلو تایکان، سدان تمام برقی پورشه به چشم می‌خورند.

در ناحیه عقب شاهکار جدید رضوانی ادغام شدن پنل‌های دو گوشه با اسپویلر توجه را به خود جلب می‌کند؛ المان دیگری که خودروهای مسابقه‌ای دهه ۷۰ میلادی را به یاد می‌آورد. رینگ‌های جدید که به توربوفن شباهت دارند هم جذابیت نمای بیرونی رترو RR را تکمیل می‌کنند. در نهایت خروجی یک خودرو اسپرت و مسابقه‌ای از آب در آمده است که خیلی متفاوت از ساخته‌های دیگر رضوانی مثل تانک رضوانی به نظر می‌رسد و قشر متفاوتی از مشتریان را هدف گرفته است.

رضوانی رترو RR1 در سه نسخه ۵۵۰ (بر پایه کررا S)، ۵۶۵ (بر پایه GT3) و ۷۵۰ (بر پایه توربو S) در دسترس قرار می‌گیرد. ۵۵۰ به‌عنوان نسخه پایه با موتور ۳ لیتری تقویت شده کررا توانایی تولید قدرت ۵۵۰ اسب بخار در پیست و ۵۲۰ اسب بخار در خیابان را دارد. نسخه ۵۶۵، ساخته شده بر اساس GT3 هم با پیشرانه ۴ لیتری ۶ سیلندر خطی خود قادر به تولید قدرت ۵۳۵ اسب بخار در خیابان و ۵۶۵ اسب بخار در پیست است. نهایتاً ۷۵۰ می‌تواند ۷۱۵ اسب بخار در جاده‌های شهری تولید کند و خروجی آن در پیست به 750۷۵۰ اسب بخار می‌رسد.

رضوانی برای همه این نسخه‌ها امکان ارتقای سیستم تعلیق، ترمزها و رول بارها و همچنین آپشن‌هایی نظیر شیشه‌های پلی‌کربنات را پیش رو می‌گذارد. این تیونر حتی پوششی سفارشی برای نمای بیرونی به مشتریان ارائه می‌دهد. البته آپشن‌های اضافی این خودرو روی هم رفته می‌توانند حدود ۲۶ هزار دلار به قیمت پایه آن اضافه کنند.

رترو RR1 رضوانی با قیمت پایه ۱۴۹ هزار دلار به فروش می‌رسد و مجموعاً ۵۰ دستگاه از آن تولید می‌شوند تا در تاریخ دیرتری در سال جاری میلادی به خریداران تحویل داده شوند. البته در این قیمت، خودرو پایه که RR1 بر اساس آن ساخته می‌شود لحاظ نشده است. در واقع سفارش‌دهنده باید در ابتدا خودرو پایه را به رضوانی تحویل بدهد تا رضوانی سپس اقدام به ساخت خودرو کند. همچنین باید اشاره کرد که به گفته رضوانی، قیمت تقریباً ۱۵۰ هزار دلاری مذکور بعد از ثبت پنج سفارش اول افزایش پیدا می‌کند.

همچنین ببینید

رونمایی از تاکسی‌های برقی در هفته هوای پاک

رئیس شورای شهر تهران به رونمایی از تاکسی‌های برقی در هفته هوای پاک اشاره کرد و گفت: انتظار داریم تعداد بیشتری از این تاکسی‌ها وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *