روز جهانی مادر و زن و تاریخچه نامگذاری آن

روز جهانی مادر و جزئیات نامگذاری آن

روز مادر در کل جهان جشن گرفته می شود و به نظر می رسد که جزء معدود موضوعات جهانی باشد که تمام فرهنگ ها، حتماً یک روز را در سال به آن اختصاص می دهند و عنوان روز مادر و پاس داشتن مادرانگی را جشن می گیرند. این روز به دلیل معجزه تولد فرزند و فداکاری های مادر و همچنین به عنوان خاص ترین انسان های دنیا که این معجزه را به عمل آورده اند، برگزار می شود.

جشن های روز مادر در کل جهان بسیار متنوع هستند که معمولاً تاریخ برای برگزاری جشن روز جهانی مادر، ” روز 12 ماه می ” در تقویم میلادی است که این تاریخ برای همه کشورها نیست بلکه یک روز جهانی برای مادران است و کشورهای دیگر تاریخ های متفاوتی را به عنوان روز زن و روز مادر جشن می گیرند.

روز جهانی مادر

تاریخ روز جهانی مادر و روز زن در تقویم میلادی

روز جهانی مادر در تقویم میلادی 12 ماه می و روز جهانی زن در این تقویم 8 مارس است.

تاریخچه روز جهانی مادر

تاریخچه روز جهانی مادر به قرن نوزدهم برمی گردد. در اوایل سال های دهه 1850 میلادی، یکی از فعالان امور زنان به نام اَن ریوس جارویس، انجمن هایی با نام فعالیت های روز مادر تشکیل داد که در ابتدا هدف این انجمن ها، کمک به سربازان مجروح جنگ بود؛ اما بعدها هدف اصلی آن ها ایجاد صلح و نزدیکی دشمنان سابق به یکدیگر شد. چندی بعد از جنگ؛ روز دوستی مادران را راه انداختند.

نامگذاری روز جهانی مادر

چندین سال بعد یعنی در سال 1870، یکی از فعالان همین انجمن ها به نام جولیا واردهاو بیانیه ی روز مادر را ارائه داد که بسیار هم مورد پسند عموم قرار گرفت و در کل ایده ی وی در مورد این بیانیه این بود که زنان نقش سیاسی فعال تری برای گسترش صلح به عهده بگیرند و نقش بیشتری در جامعه داشته باشند.

در سال 1924 میلادی آمریکا دومین یکشنبه ی ماه می را به عنوان روز مادر تعیین کرد. که در بین آن ها کانادا، اکثر کشور های اروپایی، استرالیا، نیوزلند، هند، چین، ژاپن، فیلیپین و آفریقای جنوبی نیز حضور داشتند.

روز مادر در اکثر کشور ها در یکشنبه دوم ماه می جشن گرفته می شود البته در این بین، کشور هایی مثل ایرلند و بریتانیا استثنا هستند و روز مادر را در یکشنبه چهارم در لِنت جشن می گیرند.

روز جهانی مادر و زن

اکثر کشور های عرب روز مادر را در بیست و یکم مارس جشن می گیرند و بیشتر کشور های اروپای شرقی روز مادر را در تاریخ هشتم مارس یعنی در روز جهانی زن جشن می گیرند. در کشور ژاپن، زادروز همسر وقت امپراتور را به عنوان روز مادر جشن می گیرند.

در کشور ایران هم پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 شمسی، روز 25 آذر به نام روز مادر نام گذاری شده بود که بعد از انقلاب این روز به سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) یعنی تاریخ 20 جمادی الثانی تغییر یافت و از آن روز به بعد هرساله مردم کشورمان سالروز تولد دخت پیامبر را به عنوان روز مادر و روز زن گرامی میدارند.

همچنین ببینید

ایران سهام یک کارخانه بزرگ آلمان را خرید

اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از وضعیت اقتصادی ایران دست پیدا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *