«فیتیله‌ای‌ها» دوباره دور هم جمع می‌شوند؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چندی پیش علی فروتن مجری برنامه «شگفت‌انگیزان» شبکه کودک بود. این روزها در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به همراه حمید گلی نمایشی روی صحنه دارند که درباره فضای روانشناختی کودکان است. این نمایش به ویژگی‌هایی همچون کنترل خشم، خجالت‌ بچه‌ها،‌ حسادت در کودک برمی‌گردد. نمایش موزیکال «دوره گردها» از خردادماه آغاز شده و تا قبل از محرم و صفر هر روز ساعت 17 تا 18 روی صحنه است. 

اما چرا این روزها عمو فیتیله‌ای‌ها کنار هم نیستند؟ سؤالی که برخی مطرح می‌کنند آیا این سه نفر با هم قهرند و ارتباطی ندارند و یا مسائلی دیگر در میان است؟

ماجرا از چه قرار است؟

عمو فیتیله‌ای‌ها یا عموهای فیتیله‌ای نام یک گروه متشکل از محمد مسلمی و حمید گلی و علی فروتن است که با هم به عنوان عموهای فیتیله‌ای در مجموعه‌های تلویزیونی و تئاترها برای کودکان نقش اصلی را اجرا می‌کردند. این گروه تاکنون چندین مجموعه تلویزیونی ساخته‌اند.  

مسلمی، گلی و فروتن در سال 1364 زمانی که در مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما بودند، گروهی به نام گروه تئاتر “چهره‌نما” تشکیل دادند. اولین کار حرفه‌ای این گروه با نام جنگ “زنگ بیداری” برای گروه کودک شبکه یک در سال 1367 انجام شد. از آن زمان فعالیت این گروه عمدتاً به صورت اجراهای زنده در برنامه‌های کودکان در تلویزیون ایران بوده‌است، اگر چه اجراهای زنده دیگری نیز به صورت سیّار داشته‌اند، از جمله در اردوگاه‌های افغان پس از جنگ افغانستان.

در فروردین ماه 1381 گروه تئاتر «چهره‌نما» که «علی فروتن، محمد مسلمی و حمید گلی» اعضای آن بودند، تصمیم گرفتند که از تجربیات خود استفاده و برنامه‌ای درست کنند که صبح‌ها از شبکه‌دو سیما پخش شده و مخصوص کودکان باشد.این برنامه از فروردین 1381 تا اسفند 1389 ادامه داشت و چند ماه پس از جدایی مجید قناد این برنامه در بهمن 1389 متوقف شد و همکاری ناموفقی با مجید قناد داشت.

ماجرای اختلاف عمو قناد با فیتیله‌ای‌ها برمی‌گردد به چندین سال پیش؛ زمانی که عمو قناد تصمیم گرفت دیگر با آنها کار نکند. اولین واکنش‌های رسمی به این اتفاق در سال 1396 و در یکی از قسمت‌های برنامه «فرمول یک» صورت گرفت؛ زمانی که علی ضیا، مجری برنامه درباره دلایل جدایی فیتیله‌ای‌ها از عمو قناد پرسید. محمد مسلمی در جواب ضیاء گفت: «من اولین کارم را با مجید قناد کار کردم و کسی که دستم را گرفت او بود. اول خدا و بعد ایشان خیلی کمک کرد تا اولین کار من شکل بگیرد.»

علی فروتن، یکی دیگر از عموهای فیتیله ای نیز در آن برنامه گفت: «آقای قناد جزو بهترین‌ها در حوزه کار کودک است و فقط گاهی اختلاف سلیقه پیش می‌آید. ما 7 سال با او برنامه داشتیم و تهیه‌کننده اول برنامه هم خودش بود اما به دلایلی که گفتنش درست نیست، ارتباط‌مان قطع شد… ما مجبور شدیم برای اینکه جلوی آقای قناد که برای ما عزیز است نایستیم، از گروه جدا شویم.»

گذشت و گذشت و بعد از چندین سال، حدود یک ماه پیش مجید قناد در مصاحبه‌ای به ماجرای اختلافش با فیتیله‌ای‌ها پرداخت. او گفت که به مدت 5 سال برنامه به خوبی اجرا می‌شد و مشکلی نبود اما بعد غرور بر یکی از فیتیله‌ای‌ها غالب شد و شروع به تک‌روی کرد. وی اضافه کرد: «من احساس کردم آرام‌آرام برنامه بزرگترها را به جای کودکان مخاطب قرار می‌دهد. یعنی موضوعاتش در برخی جاها شنیع است.» و به همین خاطر از برنامه جدا شده است.

سپس محمد مسلمی به این مصاحبه واکنش نشان داد و گفت: همه خوب‌اند. حتی آن‌هایی که بد ما را می‌گویند؛ آنها دوستان ما و استاد ما هستند. حتماً آنها درست می‌گویند. ما دست کسانی که ما را نقد می‌‌کنند و حتی بد می‌‌گویند را می‌‌بوسیم و دوست‌شان داریم.»

سال‌های 1386، 1387، 1388 و 1389 پرکارترین، محبوب‌ترین و پراهمیت‌ترین سال‌های فعالیت این گروه بود. پس از 3 ماه تعطیلی این برنامه، دوباره فیتیله‌ای‌ها با برنامه‌ای با اسم “فیتیله 2” که جمعه شب‌ها ساعت 21 پخش می‌شد به تلویزیون و شبکه 2 بازگشتند.

“فیتیله 2” با حضور «محمد مسلمی»، «حمید گلی» و «علی فروتن» اجرا شد و از خردادماه 1390 جمعه شب‌ها ساعت 21 پخش می‌شد؛ این برنامه هم در سال 1391 به کار خود پایان داد؛ اما برای نوروز 1392 دوباره فیتیله‌ای‌ها به تلویزیون آمدند و با برنامه «فیتیله، عیدا تعطیله» شروع به کار کردند. این‌بار این برنامه به جای ساعت 21، ساعت 14 پخش می‌شد و محمود شهریاری مجری این برنامه بود. در اواسط سال 1392 مهرداد نظام آبادی مجری‌گری این برنامه را برعهده گرفت و تا 15 آبان 1394 برنامه “فیتیله”، به‌طور رسمی ادامه داشت، اما آنها در روز جمعه، 15 آبان 1394 آنها در اجرای نمایشی به نام هتل فیتیله‌ای مرتکب اشتباهی شدند که با اعتراض آذری‌زبانان کشور روبرو و برنامه آنها تعطیل شد.

حالا این موضوع را بعد از انتشار خبرهایی درباره ادامه اختلاف این سه هنرمند (فیتیله‌ای‌ها» پیگیری کردیم و علی فروتن این‌گونه پاسخ داد: ما با آقای گلی که کار می‌کنیم و واقعاً با محمد مسلمی هم هیچ مشکلی وجود ندارد. ما سه هنرمند واقعاً کنار هم زندگی می‌کنیم و همدیگر را دوست داریم. قرار بود سری جدید «دوقلوها» در سال 1398 کار شود که به کرونا برخورد کرد و اتفاق نیفتاد. سال گذشته قرار بود دور هم جمع شویم و این سریال به سرانجام برسد اما با تغییر مدیران سازمان، دوباره ساخت «دوقلوها» به وقفه افتاد. 

وی با اشاره به اینکه اگر شرایط فراهم شود ما سه فیتیله‌ای در پلتفرم هم حاضریم کنار هم باشیم، افزود: دکور سریال خاک می‌خورد و از «دوقلوها» خبری نیست. مثلاً برخی می‌گویند در میان ما اختلاف افتاده و  و به نوعی بایستی آشتی‌کنان اتفاق بیفتد؛ ما با هم قهر نبودیم که آشتی‌کنان اتفاق بیفتد. واقعاً این طور نیست و ما با هم زندگی می‌کنیم و خدا را شکر مشکلی میان ما وجود ندارد. 

این هنرمند سینما و تلویزیون در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه برخی اعتقاد دارند اختلافات باعث شده این فاصله میانِ شما ایجاد شود، گفت: این روزها حاشیه زیاد است. من معتقدم یک مقدار این حاشیه‌ها را کنار بگذاریم و با همدیگر شفاف و روراست باشیم. فضای‌مجازی این روزها درباره هرکسی حاشیه‌سازی می‌کند. 

فروتن با انتقاد از پلتفرم‌های نمایش‌خانگی، تأکید کرد: برخی می‌گویند برویم نمایش‌خانگی کار کنیم؛ واقعاً مافیایی در آنجا هم وجود دارد.چندین بار طرح و ایده برده‌ایم و توجهی به آن نداشتند. چون می‌خواهند بیشترین سهم را ببرند و به امثال ما اجازه نمی‌دهند. پلتفرم‌ها دنبال سرمایه خودشان‌اند و کودک در این میان بازار خوبی برای سرمایه‌گذاری‌شان ندارد. به همین خاطر علاقه‌ای به کار در زمینه کودک ندارند. ان‌شاءالله بستر کار فراهم شود، «فیتیله‌ای‌ها» دور هم جمع شوند و کنار هم کاری خواهند کرد.

همچنین ببینید

ملاقات خصوصی از دغدغه شخصی و زیست من سرچشمه گرفت

نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی» در نشست نمایش و نقد این فیلم در باشگاه فیلم فرهنگسرای ارسباران عنوان کرد: در جنوب شهر بعضی آدم‌ها در دنیای خیالی خودشان زندگی می‌کنند. من این آدم‌ها را در محله خودمان دیده‌ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *